Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Frances McDormand skradła serca poruszającą mową

05.03.2018 07:28

Najlepszą aktorką gali Oscarów 2018 jest Francis McDormand, która statuetkę otrzymała za rolę w filmie „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Podczas odbierania nagrody gwiazda wygłosiła mowę, która wszystkim dała do myślenia.

Francis McDormand mowa Oscary 2018 fot. screen/YT/ABC

Francis McDormand dostała Oscara 2018 dla najlepszej aktorki za rolę w filmie „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Swój moment odbierania nagrody wykorzystała do zwrócenia uwagi na istotny problem w branży filmowej: równość płci i niedostatek nominowanych kobiet.

„Czuję się trochę niekomfortowo, bo jest coś, o czym muszę powiedzieć” — zaczęła po wejściu na scenę. Najpierw w tradycyjnym stylu podziękowała rodzinie, przyjaciołom, twórcom filmu i wszystkim osobom, które znalazły się na ceremonii. Potem odstawiła statuetkę, by swobodnie gestykulować.

„Będę zaszczycona, jeśli wszystkie kobiety nominowane w tym roku do Oscara w dowolnej kategorii staną teraz razem ze mną. Meryl, jeśli to zrobisz, zrobią to i inne [zwróciła się do Meryl Streep]: producentki, reżyserki, kinematografki, kompozytorki, autorki piosenek, projektantki. Wstawajcie!” — mówiła, a na sali jedna po drugiej kobiety podnosiły się z foteli.

„Rozejrzyjcie się, panie i panowie. Wszyscy mamy historie do opowiedzenia i projekty, które musimy sfinansować, więc nie mówcie o tym teraz, tylko zaproście nas do siebie, lub odwiedźcie nas — jak wam pasuje — i poznajcie nas dobrze. Mam dwa słowa do powiedzenia dzisiejszego wieczoru: inclusion rider, panie i panowie”. Po tych słowach skłoniła się i zeszła ze sceny w oklaskach.

Tymi ostatnimi słowami aktorka nawiązała do dokumentu, specjalnego załącznika, który dołącza się do kontraktów filmowych, by zapewnić w nich równość płci i wolność od dyskryminacji rasowej.

Dla McDormand była to piąta nominacja do najważniejszej nagrody filmowej i drugi Oscar, którego udało się jej zdobyć. Statuetkę wręczyły jej Jodie Foster i Jeninfer Lawrence.

RadioZET.pl/SA

Oceń