Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Harynki w cebulowej zołzie – odpowiedź na pytanie z „Milionerów”

21.08.2018 16:11

Harynki w cebulowej zołzie zaspokoją nasz apetyt na... — takie pytanie usłyszała w 105. odcinku „Milionerów” wioślarka Weronika Deresz. Oto poprawna odpowiedź.

Harynki co to jest fot. screen Player.pl

Co to są harynki i czym jest cebulowa zołza? Nad tymi zagadnieniami musiała pochylić się pani Weronika Deresz — uczestniczka 105. odcinka „Milionerów”, którego powtórka emitowana była we wtorek, 21 sierpnia 2018. Deresz odpowiadała na następujące pytanie:

Harynki w cebulowej zołzie zaspokoją nasz apetyt na:

 A: nóżki w auszpiku; B: wątróbki drobiowe; C: śledzia; D: befsztyk tatarski.

Jak przyznała uczestniczka, kompletnie nie ma pojęcia, o co może chodzić. „Wątróbka może być z cebulą, tak mi się kojarzy, i śledzik w otulinie śmietanowo-cebulowej, nóżki w auszpiku najmniej mi przychodzą na myśl, a w befsztykach tatarskich nie gustuję” — powiedziała wioślarka i w iście mistrzowskim stylu dokonała strzału. Wybrała odpowiedź C — śledzia.

Była to poprawna odpowiedź.

Co to są harynki w cebulowej zołzie?

Jest to produkt tradycyjny z Opolszczyzny, jednak jego nazwa wskazuje na bardzo odległe pochodzenie — prawdopodobnie od dawnego określenia jednego z produktów: czyli harynek — śledzi. Obecnie słowo „harynek” nie jest już używane w śląskiej gwarze. Z kolei „zołza” to po prostu sos, popularny do dziś.

„Harynki w cebulowej zołzie” są według tradycji daniem postnym i bardzo tanim, podaje się je bardzo często na obiad do ziemniaków ze skórką nazywanych potocznie ziemniakami „w mundurkach”, a w gwarze śląskiej – „pelkartoflami” — informuje serwis odnowawsi.eu.

RadioZET.pl/SA

harynki co to; harynki i zołza; harynki w cebulowej zołzie

Oceń
Tagi