Ile cyferblatów jest na wieży zegarowej londyńskiego Big Bena?

08.08.2018 14:30

Ile cyferblatów jest na wieży zegarowej londyńskiego Big Bena? – oto pytanie ze 101. odcinka teleturnieju „Milionerzy”, w którym o milion złotych walczyła Magdalena Walków z Opola. Jaka jest poprawna odpowiedź o cyferblaty Big Bena?

Milionerzy Big Ben - ile ma cyferblatów fot. screen Player.pl

Ile cyferblatów jest na Big Benie, jednym z najbardziej znanych budynków Londynu? Z tym pytaniem zmierzyła się właścicielka salonu kosmetycznego z Opola.

Ile cyferblatów jest na wieży zegarowej londyńskiego Big Bena?

A jeden; B dwa; C trzy; D cztery.

Jaka jest poprawna odpowiedź na to pytanie? Oczywiście jest to odpowiedź D – na Big Benie są cztery cyferblaty.

Kiedy uczestniczka zobaczyła to pytanie, od razu stwierdziła, że nie była nigdy w Londynie i nie widziała Big Bena na własne oczy. Postanowiła skorzystać z koła ratunkowego 50:50. Pozostały jej odpowiedzi A oraz D. wtedy pani Mada stwierdziła, że to na pewno cztery cyferblaty. Odpowiedziała prawidłowo i przeszła do dalszej gry.

Big Ben – cyferblaty i ciekawostki

Big Ben to nazwa zwyczajowa wieży zegarowej Elizabeth Tower w Londynie. Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen’s Tower, zwanej też The Clock Tower (ang. „Wieża Zegarowa”), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Współcześnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower dla uhonorowania 60-letniego panowania Elżbiety II.

Wieża Big Bena zbudowana została w stylu neogotyckim, a budowa rozpoczęła się wkrótce po tym, jak znaczna część Pałacu spłonęła 16 października 1834 roku. Zachowała się jedynie 900-letnia Westminster Hall oraz kaplica św. Stefana.
Projektantami byli m.in. Charles Barry i jego asystent Augustus W. Pugin. Prace zakończono w roku 1858. W obecnym kształcie wieża ma 96,3 m wysokości, a tarcza zegarowa ma 7 metrów średnicy. Na wieżę prowadzą spiralne schody liczące 334 stopnie.

Projekt zegara opracował królewski astronom Sir George Airy, a głównym jego założeniem było precyzyjne odliczanie czasu (do jednej sekundy!). Budowy zegara podjął się Edmund Beckett Denison oraz przedsiębiorstwo EJ Dent&CO w roku 1854.
Tarcza zegara została zaprojektowana przez Augustusa Pugina i osadzona w stalowej ramie o średnicy siedmiu metrów, podtrzymującej 312 kawałków opalizującego szkła. Wskazówka godzinna mierzy 2,7 m, a minutowa 4,2 metra. Rzymskie cyfry mają po 60 cm wysokości. Na każdej tarczy widnieje napis Domine salvam fac reginam nostram Victoriam primam (Panie zachowaj naszą królową Victorię I).

Magdalena Walków rozpoczęła grę w setnym odcinku „Milionerów”, ale tuż po tym, jak usiadła w fotelu gracza, rozległ się dźwięk oznajmujący koniec programu. Jednak już w kolejnym odcinku ostro zabrała się za grę i bardzo szybko dotarła do pytań za duże pieniądze. Ostatecznie doszła do pytania za 75 tysięcy złotych o „Anioła morskiego wśród obelg”.

RadioZET.pl/SA

ile cyferblatów ma big Ben; ile cyferblatów jest na Big Benie; ile cyferblatów jest na wieży Big Ben

Oceń