Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ile rodzonych córek miała macocha Kopciuszka? Pytanie z „Milionerów”

22.08.2018 14:56

Ile rodzonych córek miała macocha Kopciuszka w baśni braci Grimm? — takie pytanie usłyszał w 106. odcinku „Milionerów” Łukasz Grzesiak. Choć było to pytanie za 1000 złotych, okazało się, że sprawiło graczowi sporo problemów.

Kopciuszek ile córek miała macocha fot. screen Player

Ile rodzonych córek miała macocha Kopciuszka? Na to pytanie odpowiedzieć musiał uczestnik 106. odcinka programu „Milionerzy”. Łukasz Grzesiak w odcinku, którego powtórka emitowana była w środę 22.08., walczył zaledwie o 1000 złotych, ale już z pytaniem za tę kwotę miał spory problem.

Ile rodzonych córek miała macocha Kopciuszka w baśni braci Grimm?

A: dwie; B: trzy; C: cztery; D: pięć.

Jak słusznie zauważył pan Łukasz, było to pytanie z tych, na które odpowiedź zna się, kiedy jest się dzieckiem. Ale wiedza jest ulotna, stąd prawidłowa odpowiedź nie była taka pewna. Pierwsze skojarzenie podpowiedziało mu, że poprawna jest odpowiedź B, jednak, aby się upewnić, zdecydował się na telefon do przyjaciela. Jego ciocia Ewa podpowiedziała mu, że jej zdaniem to również trzy córki — czyli odpowiedź B. I tę wersję obstawił pan Łukasz.

Niestety, każdy, kto pamięta baśń o Kopciuszku braci Grimm, wie, że macocha miała dwie rodzone córki. Poprawna była odpowiedź A — dwie.

Pan Łukasz odpadł na tak wczesnym etapie i nie wygrał nawet gwarantowanej sumy pieniędzy.

Bohater komiksów Skarżyckiego i Leśniaka to?

Kopciuszek: baśń braci Grimm

Baśń o Kopciuszku wbrew pozorom nie jest wcale opowieścią naszych czasów. Wywodzi się ze starożytności (z Egiptu bądź mitologii grecko-rzymskiej) i jest znana na wszystkich kontynentach. Pierwsza zapisana wersja pojawiła się już w VII w. p.n.e. w starożytnej Grecji u Strabona. Później powtarzana była przez innych autorów, m.in. Aeliana czy Herodota. Obecnie jedną z popularniejszych wersji baśni jest właśnie ta stworzona przez braci Grimm.

Dwie rodzone córki macochy kopciuszka to Gryzelda i Anastazja. Z kolei przezwisko tytułowej bohaterki — Rózi, jak i sam tytuł baśni, pochodzą od słowa kopeć, czyli osad z sadzy.

RadioZET.pl/SA

Milionerzy Kopciuszek; Milionerzy siostry Kopciuszka; Ile rodzonych córek miała macocha Kopciuszka

Oceń