Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ilu zawodników musi być na spalonym, by sędzia odgwizdał rzut wolny? Pytanie z „Milionerów”

13.08.2018 14:55

Co najmniej ilu zawodników musi być na spalonym, żeby sędzia odgwizdał rzut wolny dla rywali w meczu piłki nożnej? Takie pytanie usłyszała pani Agnieszka Faust w 103. odcinku „Milionerów”, którego powtórka wyemitowana została 13.08.2018. Sprawdzamy odpowiedź.

Milionerzy spalony w piłce nożnej fot. screen Player.pl

Spalony w piłce nożnej był tematem jednego z pytań, które padło w 103. odcinku programu „Milionerzy”. Usłyszała je pani Agnieszka Faust z Warszawy, a odpowiedź nie była dla niej oczywista. Postanowiła skorzystać z koła ratunkowego i poprosiła o pomoc publiczność.

Co najmniej ilu zawodników musi być na spalonym, żeby sędzia odgwizdał rzut wolny dla rywali w meczu piłki nożnej?

Uczestniczka wraz z tym pytaniem zobaczyła cztery odpowiedzi:

A: jeden, B: dwóch, C: trzech, D: czterech.

Było to jedno z pierwszych pytań, bo dopiero za dwa tysiące złotych, jednak pani Agnieszka nie była pewna. Jak przyznała, jej znajomość piłki nożnej jest „tragiczna”. Bez zbędnej straty czasu postanowiła użyć koła ratunkowego. Aż 61 procent osób wskazało jako poprawną odpowiedź A – jeden. Tę odpowiedź wskazała, i... była to odpowiedź poprawna.

Pani Faust przeszła do dalszej gry i w drodze do miliona miała już tylko 9 pytań.

Spalony w piłce nożnej – definicja: od kiedy o nim mówimy?

Wikipedia informuje, co to jest spalony – czy inaczej pozycja spalona. To sytuacja w meczu, kiedy „podczas podania piłkarz danej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka oraz bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej i ma wpływ na przebieg akcji”.

Inaczej mówiąc, „w momencie podawania piłki piłkarz, do którego piłka jest podawana, powinien mieć przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy drużyny przeciwnej”. Co ciekawe, dawniej, aby uniknąć spalonego, zawodnik drużyny atakującej musiał mieć przed sobą trzech, a nie, jak obecnie, dwóch zawodników drużyny broniącej. Z kolei w 1990 wprowadzono poprawkę, w myśl której zawodnik drużyny atakującej nie znajduje się na pozycji spalonej, jeżeli jest na równi z przedostatnim zawodnikiem drużyny broniącej.

Pani Agnieszka Faust udzieliła poprawnej odpowiedzi i przeszła do dalszej gry o milion złotych. Dotarła do pytania numer 7: „Podczas letniej wyprawy w Beskidy Jarosław Kaczyński i jego towarzysze wylansowali modę na”, odpowiadając wcześniej o to, kto ma emploi czy sortyment ekogroszku i orzecha.

RadioZET.pl/SA

spalony w piłce nożnej definicja; spalony w piłce nożnej od kiedy;spalony co to jest

Oceń