Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Krzysztof Skiba i Big Cyc walczą z TVP. Chcą miliona dla WOŚP

26.07.2018 12:14

Krzysztof Skiba i pozostali członkowie zespołu Big Cyc są oburzeni zachowaniem TVP Info. W programie satyrycznym stacji wykorzystany został utwór zespołu. Jak twierdzą muzycy, bezprawnie i do działań propagandowych. Domagają się od telewizji zadośćuczynienia w wysokości miliona złotych.

Krzysztof Skiba i Big Cyc walczą z TVP. Chcą miliona dla WOŚP fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Krzysztof Skiba to satyryk, publicysta i autor tekstów. Najbardziej znany jest jednak jako członek rockowego zespołu Big Cyc. Grupa od zawsze słynęła z satyrycznych tekstów i wypunktowywania kuriozów życia politycznego i społecznego. Teraz muzycy nie kryją oburzenia z powodu wykorzystania fragmentu ich utworu przez TVP w, jak sami mówią, „materiale propagandowym”. Domagają się od telewizji przeprosin oraz zadośćuczynienia.

Piosenka Big Cyc wykorzystana przez TVP

Chodzi o fragment utworu „Jak słodko zostać świrem” znajdującego się na płycie „Miłość, muzyka, mordobicie” wydanej w 1992 roku. Został on użyty do zilustrowania materiału na temat protestów odbywających się pod Sejmem. Protestowano przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości dotyczących sądownictwa. Materiał pojawił się w programie satyrycznym „W tyle wizji”. Utwór zespołu miał być nawiązaniem do wypowiedzi Stanisława Karczewskiego. 21 lipca wyraził on opinię, że barierki pod Sejmem stoją „żeby świry się nie dostawały i nie szkodziły”. Marszałek Senatu przeprosił następnie za tę wypowiedź.

Big Cyc żąda od TVP Info miliona złotych

Zarówno Krzysztofa Skibę, jak i pozostałych członków Big Cyc oburzyło wykorzystanie utworu zespołu w materiale ośmieszającym protestujących. Zaznaczyli, że nie chcą być kojarzeni z jakimikolwiek produkcjami służącymi partii rządzącej. Krzysztof Skiba nazwał fragment programu „materiałem propagandowym”.

Zarówno na profilu zespołu, jak i samego Skiby pojawiło się oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

skiba fot. Facebook: KrzysztofSkibaFanPage

W ramach zadośćuczynienia zespół domaga się od TVP kwoty miliona złotych, która miałaby zostać wpłacona na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W przeciwnym razie muzycy grożą, że skierują sprawę na drogę sądową. Jak możemy przeczytać na profilu Skiby, „jeżeli TVP przegra proces, a zakładamy, że przegra, to ten milion na WOŚP, to będą pierwsze dobrze wydane pieniądze za czasów prezesa Kurskiego”.

RadioZET.pl/MF

Oceń