Milionerzy: Rosjanie budują Turecki Potok. Co to takiego?

06.08.2018 16:04

Rosjanie budują Turecki Potok. Co to takiego? – takie pytanie pojawiło się w 99. odcinku „Milionerów”, którego powtórka emitowana była w TVN w poniedziałek, 6 sierpnia 2018. Jak brzmi odpowiedź na to pytanie?

Milionerzy: Turecki Potok co to jest fot. screen Player

Turecki Potok, budują go Rosjanie – to właśnie o ten obiekt zapytał Hubert Urbański w „Milionerach”. W 99. odcinku programu swoją drogę do głównej nagrody kontynuował Jakub Garczyński. Z łatwością pokonywał kolejne pytania, a pierwsze trudności pojawiły się właśnie na „Tureckim Potoku”, który okazał się nie lada zagadką. Oto pytanie i odpowiedzi, jakie usłyszał informatyk z Krakowa:

Rosjanie budują Turecki Potok. Co to takiego?

A: gazociąg, B: statek kosmiczny, C: pomnik braterstwa, D: transatlantyk.
Poprawną odpowiedzią była odpowiedź A – gazociąg.

Milionerzy - odcinek 100: Co oznacza rosyjskie słowo kuszat?

Uczestnik wykorzystał na tym pytaniu dwa koła ratunkowe. Publiczność sugerowała zaznaczenie odpowiedzi D, ale ostatecznie gracz po skorzystaniu z koła „50:50” zaznaczył właściwą odpowiedź i przeszedł do dalszej gry.

Turecki Potok: co to jest i jak ma przebiegać?

Turecki Potok, inaczej Turkish Stream, to budowany przez Rosję gazociąg biegnący z Rosji po dnie Morza Czarnego do Turcji. Łącznie to 1100 km rur, z czego 910 km na dnie Morza Czarnego, w najgłębszej części aż 2200 metrów pod poziomem wody. Budowa pierwszej nitki już została zakończona, druga jest w budowie i zgodnie z planami ma biec do granicy Turcji z jednym z krajów Unii Europejskiej i dostarczać gaz do krajów południowej Europy. Do tej pory nie wskazywano konkretnego kraju, ale rozpatrywane były dwa warianty drugiej nitki: z Turcji przez Grecję do południowych Włoch oraz z Turcji przez Bułgarię, Serbię i Węgry. Obecnie mówi się, że Turecki Potok sięgnie Bułgarii.

RadioZET.pl/SA

Oceń