Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Milionerzy: pytanie z podstawówki za ćwierć miliona

21.02.2018 11:25

Nowy odcinek „Milionerów” dostarczył widzom kolejnych emocji, a uczestnikom szans na wygraną. Niestety, grający o ćwierć miliona Paweł poległ na pytaniu, w którym należało wykazać się wiedzą ze szkoły podstawowej: „Jak brzmi i wygląda miejscownik skrótowca PIT?”.

Hubert Urbański Milionerzy miejscownik PIT fot. EAST NEWS

Skrótowiec PIT w miejscowniku był głównym problemem ostatniego odcinka „Milionerów”. Pan Paweł szedł jak burza, ale na jego drodze do miliona złotych stanęła odmiana przez przypadki — czyli wiedza, którą wynosimy ze szkoły podstawowej. Pytanie, które warte było aż 250 tysięcy, przysporzyło mu wiele trudności i ostatecznie doprowadziło do rezygnacji z dalszej gry. Uczestnik nie potrafił odpowiedzieć na pytanie o to, jak wygląda miejscownik skrótowca „PIT”. Oto dokładne pytanie i możliwe odpowiedzi.

„Milionerzy”, PIT w miejscowniku: pytanie z programu

Jak brzmi i wygląda miejscownik skrótowca PIT?

Uczestnik tradycyjnie do wyboru miał cztery odpowiedzi:

A: PIT-u; B: PIT-cie; C: Picie; D: PIT-em.

Zagadnienie to wymagało znajomości przypadków i zasad odmiany skrótowców (zakończonych na -t). Jak wiadomo, miejscownik odpowiada na pytania o kim?, o czym?, zatem poprawna jest odpowiedź C: Picie.

Niestety, po krótkich rozważaniach pan Paweł zdecydował zakończyć swoją drogę do miliona złotych i zrezygnował, inkasując do tej pory zdobyte pieniądze.

Na stronie internetowej Poradni Języka Polskiego tak oto o skrótowcu „PIT” wypowiada się polski językoznawca i leksykograf Mirosław Bańko:

„PIT to skrót angielskiego personal income tax, po polsku «podatek od dochodów osobistych». Wiele innych skrótowców obcego pochodzenia, przeważnie angielskiego, pojawiło się w ostatnich latach w polszczyźnie, na ich tle PIT się niczym oryginalnym nie wyróżnia. Słowo to odmieniamy następująco: D. PIT-u, C. PIT-owi, B. PIT, N. PIT-em, Ms. Picie. W zasadzie więc wypełniamy PIT i tylko całkiem potocznie można powiedzieć, że ktoś wypełnia PIT-a”.

RadioZET.pl/SA

miejscownik pit; miejscownik pytania; miejscownik skrótowca pit

Oceń
Tagi