Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Netflix chce stworzyć film o Breiviku. Tysiące Norwegów jest przeciwko

10.11.2017 09:48

Ten dzień zmienił wszystko! 22 lipca 2011 roku Anders Behring Breivik przeprowadził najkrwawszy w historii Norwegii zamach terrorystyczny. W zamachu bombowym w dzielnicy rządowej Oslo zginęło osiem osób, a w masakrze na wyspie Utoya na obozie młodzieżowej organizacji Norweskiej Partii Pracy śmierć poniosło 69 ludzi.

Netflix chce stworzyć film o Breiviku. Tysiące Norwegów jest przeciwko fot. Eastnews

Tragedia ta stała się kanwą dla najnowszej produkcji filmowej platformy Netflix. Robocza nazwa filmu to „Norway", a zdjęcia do niego mają ruszyć już w przeciągu miesiąca. Fabuła ma opierać się na głośnej książce Asne Seierstad „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”, opowiadającej o masakrze i całej sytuacji politycznej w kraju fiordów. Za reżyserię odpowiedzialny jest Paul Greengrass, brytyjski scenarzysta i reżyser, zdobywca – za film „Krwawa niedziela" – nagrody Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie (2002) i nominowany w 2007 roku do Oscara za reżyserię filmu „Lot 93". 

Nie wszystkim jednak pomysł tego filmu się podoba. Vegard Løkken, jeden z głównych przeciwników produkcji, twierdzi, że film mógłby przyczynić się do niepotrzebnego wielbienia Andersa Breivika. Inni przeciwnicy filmu twierdzą, że jest po prostu zbyt wcześnie – że rany ofiar i ich bliskich nie zostały jeszcze zabliźnione. Petycję przeciwko produkcji podpisało ponad 21 tysięcy osób.

Czy film w ogóle powstanie? Czy Netflix zrezygnuje z produkcji? A może uda się osiągnąć kompromis, który będzie satysfakcjonował obie strony? O dalszych pracach nad filmem będziemy informować na bieżąco.

RadioZET.pl/SI

Oceń