Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nieznany scenariusz Stanleya Kubricka odnaleziony po ponad 60 latach

16.07.2018 13:12

Wielkie zaskoczenie dla wszystkich wielbicieli twórczości Stanleya Kubricka! Odkryto jego nieznany scenariusz. Co więcej, dzieło jest kompletne i niemal gotowe do realizacji.

Stanley Kubrick fot. CSU Archives/Everett Collection/EAST NEWS

To niemal sto stron scenariusza, zatytułowanego "Burning Secret". Działo odkryte zostało przez Nathana Abramsa z Bangor University, eksperta od twórczości tego zmarłego reżysera. Jak przyznał Abrams, o tym, że Kubrick pracował nad tym scenariuszem, mówiło się od dawna. Nikt jednak nie spodziewał się, że materiał powstał i jest niemal gotowy do realizacji.

O czym jest "Burning Secret" Stanleya Kubricka?

"Burning Secret" to adaptacja noweli Stefana Zweiga z 1913 roku. Ukazuje ona opowieść o mężczyźnie, który chce uwieźć pewną bogatą kobietę. Zaprzyjaźnia się więc z jej synem. Jak twierdzi Abrams, można nazwać to odwróconą historią z "Lolity", gdzie bohater poznaje kobietę, by dostać się do jej córki. W odnalezionym scenariuszu jest inaczej: 10-letni syn staje się "przepustką" do relacji z jego matką.

Scenariusz powstał najpewniej w 1956 roku, kiedy Kubrick nie był jeszcze zbyt znany, przy współpracy z nowelistą Calderem Willinghamem, z którym scenarzysta współpracował przy "Ścieżkach chwały".

Stanley Kubrick w swojej karierze zrealizował tylko kilkanaście filmów, jednak mimo to uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców kina. Wśród jego dzieł są takie znane pozycje jak "Spartakus", "Ścieżki chwały", "Mechaniczna pomarańcza", "2001: Odyseja kosmiczna", "Lśnienie", "Pocałunek kosmity", "Lolita" czy ostatni film: "Oczy szeroko zamknięte" z 1999 roku

RadioZET.pl/SA

Oceń
Tagi