„Prząśniczka” Moniuszki jest hejnałem którego miasta? Pytanie z „Milionerów”

20.08.2018 14:55

Hejnałem którego z miast jest „Prząśniczka” Moniuszki? – takie pytanie usłyszała pani Weronika Deresz w 104. odcinku „Milionerów”, którego powtórka emitowana była 20.08.2018.

Milionerzy Prząśniczka fot. screen Player.pl

Hejnałem którego z miast jest „Prząśniczka” Moniuszki? – takie pytanie usłyszała pani Weronika Deresz w 104. odcinku „Milionerów”, którego powtórka emitowana była 20.08.2018. Była to naprawdę wyjątkowa uczestniczka „Milionerów”: mistrzyni świata, mistrzyni Europy, olimpijka i reprezentantka Polski w wioślarstwie. Bardzo dobrze jej szło aż do pytania piątego, za 10 tysięcy złotych.

Hejnałem którego z miast jest „Prząśniczka” Moniuszki?

Oto zaprezentowane odpowiedzi:

 A: Warszawy,  B: Łodzi, C: Poznania, D: Krakowa.

Odpowiedź prawidłowa to B – Łodzi.

Drogą eliminacji olimpijka uznała, że z pewnością nie chodzi o Warszawę. Kolejne jej skojarzenia pokierowało ją w stronę Łodzi. „Przemysł tkacki kojarzy mi się z Łodzią” – powiedziała. Nie była jednak pewna. Ostatecznie postanowiła strzelać i strzał okazał się trafny.

Zobacz też: Endometrioza to choroba... - pytanie z Milionerów

Smog to zbitka dwóch angielskich słów. Których?

„Prząśniczka” Moniuszki: tekst i historia powstania

„Prząśniczka” została skomponowana przez Stanisława Moniuszkę do słów Jana Czeczota i zadedykowana Achillesowi Bonoldiemu – śpiewakowi z Wilna, z którym Moniuszko współpracował.

Tekst utworu opowiada historię dziewczyny, która po wyjeździe narzeczonego szybko znalazła kolejnego adoratora. Pieśń opublikowana została „III Śpiewniku domowym” Moniuszki.

Od 29 lipca 1998 „Prząśniczka” jest oficjalnym hejnałem Łodzi i jednym z miejskich symboli. Hejnał grany jest codziennie na trąbce, o godzinie 12:00, z okna Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 106. Melodia rozbrzmiewa również o pełnej godzinie jako dźwięk zegara z wieży dawnego Ratusza Miejskiego przy placu Wolności.

RadioZET.pl/SA

Prząśniczka tekst; Prząśniczka hejnał

Oceń
Tagi