Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pytanie za pół miliona złotych w „Milionerach” zaskoczyło uczestniczkę

04.12.2018 10:42

Co to jest bisior? – takie pytanie padło w 224. odcinku teleturnieju „Milionerzy” jako pytanie za pół miliona złotych. Uczestniczka miała z nim duży problem, choć publika podpowiedziała zgodnie.

całun z Manoppello fot. Instagram

W 224. odcinku programu „Milionerzy” uczestniczka była już bardzo blisko finałowej rozgrywki. Przeszkodą okazało się pytanie przedostatnie za pół miliona złotych. Kiedy Hubert Urbański je zadał, walcząca o milion była wyraźnie zaskoczona. Dotyczyło ono Całunu z Manoppello, wykonanego z bisioru. Brzmiało następująco:

Całun z Manoppello wykonany jest z bisioru, czyli z czego?

Wśród czterech przedstawionych uczestniczce odpowiedzi były: A – z przędzy jedwabników, B – ze złota, C – z końskiego włosia oraz D – z wydzieliny małży.

Zawodniczka nie była pewna. Cały czas rozważała odpowiedzi A oraz D. Ostatecznie zdecydowała skorzystać z koła ratunkowego, które jeszcze jej pozostało: pytania do publiczności. Publika z dużą pewnością wskazała odpowiedź D, jednak uczestniczka nie podjęła ryzyka i wybrała gwarantowaną sumę 250 tysięcy złotych. Gdyby zaryzykowała, byłaby właścicielką 500 tysięcy, gdyż rzeczywiście Całun z Manoppello wykonany jest z tkaniny z wydzieliny małży.

Bisior – co to jest?

Jak wyjaśnia Wikipedia, słowo bisior pochodzi z języka staroruskiego (biser – naszyjnik z pereł). Bisior to wiązka jedwabistych nici powstająca z szybko krzepnącej wydzieliny niektórych, głównie morskich małżów (omułek, szołdra) lub rzadko słodkowodnych (racicznica).

Całun z Manoppello

RadioZET.pl/SA

Oceń
Tagi