Rusza festiwal filmowy w Cannes 2017

16.05.2017 08:51

Rusza wielkie święto kina. Festiwal filmowy w Cannes potrwa od 17 do 28 maja. Jak co roku, głównym zadaniem jury będzie przyznanie najważniejszej nagrody festiwalu, czyli Złotej Palmy.

Rusza festiwal filmowy w Cannes 2017 fot. PAP

Festiwal filmowy w Cannes 2017

Amerykańskie gwiazdy kina Jessica Chastain i Will Smith, a także włoski reżyser Paolo Sorrentino i niemiecka reżyserka Maren Aden to niektóre z osób, które zasiądą w jury tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes 2017.

Podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w konkursie głównym o Złotą Palmę konkurować będzie 18 filmów. Będą to m.in: „Happy end" austriackiego reżysera Michaela Haneke, „L'Amant double" Francuza Francoisa Ozona oraz filmy amerykańskich twórców „The Beguiled" Sofii Coppoli i „Wonderstruck" Todda Haynesa. O nagrodę powalczą także m.in. „Artysta" Michela Hazanaviciusa ,„Rodin" Jacquesa Doillona oraz najnowszy film „Nelyubow" Rosjanina Andrieja Zwiagincewa.

To plakat festiwalu filmowego w Cannes. Internauci są oburzeni

Choć w pokazach głównych nie zobaczymy polskich filmów, nie zabraknie naszych akcentów. Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo „Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, krótkometrażowe filmy „Koniec widzenia" i „Najpiękniejsze fajerwerki ever" oraz koprodukcja francusko-litewsko-ukraińsko-polska „Szron", to niektóre z propozycji polskiej kinematografii na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Poza konkursem w głównej sekcji festiwalu zostanie zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia" z udziałem Evy Green i Emmanuelle Seigner, prywatnie żony reżysera. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. Film jest adaptacją wydanej we Francji w 2015 r. powieści „Prawdziwa historia" Delphine De Vigan.

Cannes_052017 (1)

RadioZET.pl/SI/PAP

Oceń