Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Sapkowski nie weźmie udziału w tworzeniu adaptacji „Wiedźmina” na Netflix

16.01.2018 11:53

Wielbiciele „Sagi o Wiedźminie” z niecierpliwością wyczekują na serial o przygodach Geralta przygotowywany przez Netflix. Tuż po ogłoszeniu nowej adaptacji informowano, że autor sagi, Andrzej Sapkowkski, będzie konsultantem kreatywnym przy tej produkcji. Teraz wiadomo, że Polak nie weźmie udziału w pracach związanych z serialem.

Andrzej Sapkowski Wiedźmin Netflix fot. ons.pl

Andrzej Sapkowski niejednokrotnie przyznawał, że choć powstanie gry „Wiedźmin” pozytywnie wpłynęło na sprzedaż jego książek o Geralcie z Rivii, to jednak wielu młodszych czytelników po prostu nie wiedziało, że najpierw powstał cykl powieści, a potem gra komputerowa. Z tego powodu niektórzy fani odnosili wrażenie, że stosunek autora do samej gry jest - mówiąc wprost - chłodny. Tym bardziej zaskakująca była wiadomość o współpracy pomiędzy Sapkowskim a platformą Netflix.

Amerykański gigant już rok temu ogłosił, że stworzy własną adaptację powieści, a pisarz zostanie zaangażowany w produkcję. Wygląda jednak na to, że sceptycyzm co do kooperacji pomiędzy Sapkowskim a Netflixem nie był przesadzony. Okazuje się, że pisarz nie był zainteresowany propozycją współpracy przy realizacji dzieła. W wypowiedzi dla portugalskiego serwisu jpn.up.pt stwierdził, że nigdy nie bierze udziału w tworzeniu adaptacji. „Książka to książka, adaptacja to adaptacja” - powiedział.

Skąd zatem wcześniejsze zapowiedzi Netflixa? Trudno powiedzieć, bo sam Sapkowski nie zdradza zbyt wiele i zasłania się warunkami umowy, którą zawarł z amerykańskim serwisem. Pojawiają się spekulacje, że ze strony platformy zaproszenie do konsultacji było tylko kurtuazją, a zaproponowane stanowisko miało zdaniem pisarza na tyle marginalne znaczenie, że po prostu nie mógł się na to zgodzić. Jak jest naprawdę? Miejmy nadzieję, że więcej szczegółów poznamy wkrótce.

Przypomnijmy, że wstępna data premiery ustalona została na listopad 2018 roku.

RadioZET.pl/Eurogamer/SA

Oceń