Zamknij

Izraelska Minister Kultury zaszokowała w Cannes swoją sukienką

Redakcja
19.05.2017 12:49
Izraelska minister kultury zaszokowała w Cannes
fot. AFP/EAST NEWS

Miri Regev, Minister Kultury Izraela, zaszokowała w Cannes swoją sukienką. Nie chodzi o krój czy długość, tylko o wzór, który został na niej umieszczony. Okazał się być politycznym manifestem.

17 maja rozpoczął się coroczny Festiwal Filmowy w Cannes. Tradycyjnie na czerwonym dywanie pojawiają się wielcy artyści związani ze światem filmu, ale nie tylko. Wśród gości znajdują się także przedstawiciele świata politycznego. Jednym z nich jest izraelska Minister Kultury Miri Regev. Choć to po gwiazdach i celebrytach można bardziej spodziewać się zaskoczeń i skandali, to już na początku wydarzenia uwagę mediów przykuła właśnie ona. Wszystko przez jej sukienkę, którą świat okrzyknął już mianem "Jerusalem dress". Znalazła się na niej panorama Jerozolimy, miasta które jest jednym z głównych punktów zapalnych konfliktu izraelsko-arabskiego.

Regev wyjaśniła, że jej strój ma być celebracją 50-lecia tzw. "wojny 6-dniowej" w 1967 roku, po której "zakończył się długi okres podziału miasta na część arabską i część żydowską". Jednak przedstawiciele społeczności muzułmańskiej, która stanowi ogromny odsetek mieszkańców miasta, nie uznaje izraelskiego zwierzchnictwa.

Sytuacja w Jerozolimie cały czas jest trudna, dlatego pojawiły się głosy, że Miri Regev zachowała się nieodpowiednio i prowokacyjnie. Zapytana o swoją sukienkę, odpowiedziała:

"Jestem dumna, że świętuję historyczną datę poprzez sztukę i modę, cieszę się, że to dzieło izraelskiego projektanta Aviada Hermana jest tak poruszające i oddaje piękno naszej wiecznej stolicy Jerozolimy".

Po tej wypowiedzi internauci, którzy nie zgadzają się na przyjmowany przez Izrael stan rzeczy, zaczęli prezentować własne wersje sukienki z całkiem innymi obrazami np. ukazującymi ścianę, która oddziela wschodnią i zachodnią część Jerozolimy. Dla Palestyńczyków jest to symbol ucisku i okupacji, a Izraelczycy twierdzą, że to zabezpieczenie, chroniące przed wzajemnymi atakami.

434

Nie wdając się głębiej w politykę trzeba przyznać, że założenie takiej sukienki jest działaniem kontrowersyjnym.

RadioZET.pl/SA