Zamknij

Polska modelka oskarża Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne. Miała wtedy 16 lat

Patrycja Chudolińska
20.12.2019 15:55
Kaja Sokoła
fot. East News

Kaja Sokoła, była polska modelka, oskarżyła Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne. Polka wyznaje, że gdy hollywoodzki producent filmowy ją wykorzystał, miała zaledwie 16 lat.

Kaja Sokoła oskarża Harveya Weinsteina

Była modelka Kaja Sokoła opowiedziała o wstrząsającym wydarzeniu, do którego miało dojść w 2002 roku.

- Kiedy miałam 16 lat, przyjechałam do Nowego Jorku z Polski, by pracować jako modelka i spróbować zostać aktorką, o czym marzyłam od dziecka. Krótko po tym, jak pojawiłam się w tym mieście, padłam ofiarą molestowania seksualnego ze strony Harveya Weinsteina. Od tamtego dnia żyję z traumą - opowiedziała Sokoła w rozmowie z magazynem "Heavy".

Modelka przyznała, że już wcześniej zgłosiła swój przypadek pod pseudonimem Jane Doe. Teraz jednak postanowiła otworzyć "własną sprawę, pod swoim własnym nazwiskiem".

- Nauczyłam się, że niektóre rany nigdy się nie goją. Wspomnienia molestowania seksualnego są jak blizna po oparzeniu na psychice. Ponieważ dla innych jest niewidoczna, wie o niej jedynie ofiara. Ukazując światu moją bliznę, mam nadzieję zachęcić inne ofiary do mówienia głośno o ich doświadczeniach - cytuje wyznanie Polki "Guardian".

Kim jest Harvey Weinstein?

Harvey Weinstein to amerykański producent filmowy i zdobywca Oscara. Dzięki niemu powstały m.in. "Pulp Fiction", "Gangi Nowego Jorku" oraz filmowa trylogia "Władcy Pierścieni". Pierwsze oskarżenia w kierunku Weinsteina o wielokrotne nadużycia seksualne i gwałty na aktorkach pojawiły się w 2017 roku. Seria oskarżeń zapoczątkowała ogólnoświatową akcję #metoo.

Oskarżony producent stracił swoją firmę i oczekuje na proces poza aresztem. Kolejna rozprawa Winsteina planowana jest na początek 2020 roku.

RadioZET.pl/PCh