Zamknij

Cezary Pazura laureatem Diamentowego Klapsa Filmowego 2019

Maciej Friedrich
08.07.2019 09:24
Cezary Pazura laureatem  Diamentowego Klapsa Filmowego 2019
fot. Jerzy Bartkowski

Cezary Pazura laureatem Diamentowego Klapsa Filmowego, nagrody festiwalu Kino Letnie Sopot - Zakopane 2019. Podczas uroczystej Gali w Sopocie, Diamentowego Klapsa Filmowego otrzymał Cezary Pazura. Zgodnie z tradycją festiwalu nagrodę wręczyła ubiegłoroczna laureatka Agnieszka Dygant. Przy aplauzie publiczności Cezary Pazura przyjął gratulacje od wielokrotnie partnerującej mu na ekranie Katarzyny Figury oraz prowadzącego galę Tomasza Raczka.

Diamentowy Klaps Filmowy przyznawany jest za osobowość wnoszącą do kina pozytywne przesłanie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu doceniono aktora, który od ponad 30 lat pojawia się na wielkim ekranie. Mówi się o nim, że jest żyjącą legendą polskiego kina i nie ma w tym stwierdzeniu ani cienia przesady. Pazura wystąpił w najważniejszych polskich produkcjach ostatnich lat. Współpracował z takimi mistrzami reżyserii jak Krzysztof Kieślowski, Władysław Pasikowski, Marek Koterski czy Andrzej Wajda. Zagrał w kultowych polskich produkcjach, wśród nich znalazły się: „Psy”, „Kroll” czy „Killer”. Na ekranie przez lata partnerowali mu tak wybitni aktorzy, jak Katarzyna Figura, Janusz Gajos czy Jerzy Stuhr. Dialogi filmowe w jego wykonaniu zyskały status kultowych.

 Aktor, który do perfekcji opanował sztukę rozśmieszania widzów, nie krył wzruszenia podczas Gali.

Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem tutaj z wami. Ta nagroda, mówię to zupełnie poważnie, to jest najważniejsza nagroda w moim życiu. Jestem szczęśliwy, że powstała tak fantastyczna idea, jak kino letnie od Sopotu do Zakopanego przez Giżycko. Brawa dla pomysłodawcy, pana dyrektora Pawła Adamskiego. Jestem dumny, że stoję na scenie z panem Tomaszem Raczkiem, którego zawsze podziwiałem i podziwiam za jego wiedzę, talent i charyzmę. Cieszę się, że koło mnie jest moja najcudowniejsza przyjaciółka, wybitna polska aktorka - Katarzyna Figura. To, że otrzymałem nagrodę z ręki Agnieszki Dygant, którą pamiętam jako małą dziewczynkę, to jest dla mnie szok – powiedział.

Cezary Pazura z żoną
fot. AKPA/materiały prasowe

 Organizator najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego Paweł Adamski odczytał wspólnie z Katarzyną Figurą przygotowaną z tej okazji dla aktora laudację. Artur Zabielski z Provident Polska zaprosił wszystkich widzów na bezpłatne wakacyjne projekcje filmowe od morza do Tatr. W obecności przedstawicieli miasta Sopotu i Burmistrza Giżycka odbyła się uroczysta projekcja prezentowanego w ramach cyklu „Piątki ze Storytel” filmu „Sherlock Holmes: Gra cieni” w reżyserii Guya Ritchie. Na gali pojawił się również grający ostatnio u Quentina Tarantino Rafał Zawierucha oraz współpracująca ze Storytel reżyserka i wokalistka Marysia Sadowska.

 Podczas wakacji z przyjemnością wejdę w rolę widza, oglądając filmy pod gwiazdami. Repertuar jest tak bogaty, że człowiek chciałby się rozdwoić. Kilerów było dwóch, więc jakoś sobie poradzę – żartował tegoroczny laureat, Cezary Pazura.

 Od wielu lat festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane wyróżnia tych, którzy dostarczają widzom filmowych doznań. W gronie laureatów znaleźli się tak fantastyczni artyści, jak: Borys Szyc, Anna Przybylska, Piotr Adamczyk, Agnieszka Grochowska, Artur Żmijewski, Alicja Bachleda – Curuś, Maciej Stuhr i Agnieszka Dygant. Wczoraj do tej pierwszoligowej, aktorskiej drużyny dołączył Cezary Pazura.

Na festiwal Kino Letnie Sopot – Zakopane zapraszają Provident i AXA. Festiwal potrwa do 31 sierpnia. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. Żeby zaplanować swoje filmowe wakacje, wejdźcie na stronę www.kinoletnie.pl

RadioZET.pl/materiały prasowe/MF