Zamknij

Kultura w czasach koronawirusa. Poznański teatr zagra na żywo, ale w sieci

Redakcja
07.05.2020 20:31
Teatr Nowy Poznań
fot. Facebook/Teatr Nowy Poznań

Po prawie dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa Teatr Nowy w Poznaniu wraca do grania na żywo. Spektakl "Dziewczynka zza/przyszłość boli tylko raz" w reżyserii Mariusza Zaniewskiego zostanie pokazany w piątek wieczorem i dostępny będzie wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Przez ostatnie tygodnie poznański teatr prezentował w sieci archiwalne nagrania swoich spektakli. Były dostępne nieodpłatnie, ale za każdym razem teatr prosił o wsparcie.

Spektakl "Stan podgorączkowy. Bibobit/Oisecka", z którego transmisję przeprowadzono w połowie marca, obejrzało w internecie ponad 25 tysięcy widzów. Jednym z nich był prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który pochwalił się tym na swoim profilu na Facebooku:

"Jedni potrzebują modlitwy, inni sztuki. Zamknięty z powodu koronawirusa Teatr Nowy w Poznaniu transmitował dziś spektakl dla swoich widzów w internecie. Skoro można wystawiać przedstawienia online, można tak też odprawiać msze!" - napisał wówczas polityk. 

Koronawirus a kultura. Spektakl Teatru Nowego w Poznaniu dostępny w sieci

W piątek wieczorem internauci będą mogli obejrzeć streaming przedstawienia "Dziewczynka zza/przyszłość boli tylko raz" w reżyserii Mariusza Zaniewskiego - aktora znanego m.in. z serialu "BrzydUla" czy "Kleru" Wojciecha Smarzowskiego. Spektakl będzie transmitowany w mediach społecznościowych, dostępny będzie nieodpłatnie, zapis transmisji nie będzie dostępny po jej zakończeniu. O czym zaś traktuje?

"XXI wiek jeszcze się nie rozpoczął – żyjemy wciąż mentalnością XX stulecia, wierząc w siłę konsumpcji, energię kopalnych paliw, praktyczność plastikowych opakowań, archaiczny model edukacji i zatrudnienia. Czy przygotowujemy świat dla naszych dzieci, czy liczymy, że to dopiero one zmienią kurs ludzkości ku katastrofie? Grupa dziecięcych bohaterów spektaklu spróbuje wziąć sprawy w swoje ręce, rozpoznając i usiłując zaradzić zagrożeniom współczesności. Czy będą w stanie współpracować mimo dzielących ich różnic, ponad podziałami wynikającymi z kwestii rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej?" - czytamy w zapowiedzi na stronie Teatru Nowego. 

Po kilku tygodniach spędzonych z nagraniami spektakli Teatr Nowy wraca do grania na żywo – choć wciąż za pośrednictwem Internetu i – a jakże – w reżimie sanitarnym. Zagramy przedstawienie, które w świecie zapełnionym jednorazowymi rękawiczkami powinno wybrzmieć szczególnie mocno. Dostęp do przedstawienia będzie możliwy tylko 8 maja o godzinie 19.00. To w końcu spektakl na żywo

– przekazał w imieniu teatru kierownik działu promocji i reklamy Rafał Michalczuk. Jak dodał, w trakcie przedstawienia zachowane zostaną wszelkie zasady bezpieczeństwa: scena i kostiumy zostaną zdezynfekowane, a aktorzy zadbają o zachowanie stosownych odstępów.

Teatr Nowy poinformował również, że w ostatnich tygodniach prezentowane w sieci spektakle obejrzało blisko 50 tys. osób. Zainteresowani wsparciem teatru w trudnej sytuacji wpłacili do tej pory ponad 20 tys. zł.

RadioZET.pl/MP/PAP/Facebook/Teatr Nowy Poznań