Zamknij

Peter Lidbergh nie żyje. Wybitny fotograf gwiazd i modelek miał 74 lata

Sylwia Wamej
04.09.2019 15:46
Peter Lindbergh
fot. Associated Press/ East News

Peter Lindbergh nie żyje. Wybitny fotograf gwiazd i modelek miał 74 lata. O jego śmierci poinformowano na oficjalnym profilu na Instagramie.

Peter Lindbergh nie żyje. Wybitny fotograf zmarł w wieku 74 lat

Peter Lindbergh nie żyje. Niemiecki fotograf mody miał 74 lata."Z wielkim smutkiem informujemy, że 3 września 2019 roku w wieku 74 lat odszedł Peter Lindbergh. Pozostawił po sobie żonę Petrę, pierwszą żonę Astrid, czterech synów, Benjamina, Jérémy'ego, Simona i Josepha oraz siedmioro wnucząt" - czytamy na oficjalnym profilu fotografa na Instagramie.

To wielka strata dla świata mody i show-biznesu. Fotograf ma na swoim koncie mnóstwo słynnych fotografii, które zapisały się w świecie mody i show-biznesu. Jednym z najsłynniejszych zdjęć jest to dla "Vogue'a". Pozują na nim kultowe modelki lat 90. m.in. Linda Evangelista, Christy Turlington i Tatjana Patitz. W latach 90. robił zdjęcia dla "Vogue'a" oraz największym gwiazdom Holywood, m.in. Helen Mirren oraz Kate Winslet. Stworzył trzy edycje kalendarza Pirrelli -w latach 1996, 2002 i 2017.  Ostatnie zdjęcia wykonał dla brytyjskiej edycji "Vogue'a". Wykonał zdjęcia aktywistkom. Sfotografował m.in. Jane Fondę oraz Gretę Thunberg.

Peter Lindbergh był przeciwnikiem nadużywania retuszu

Peter Lindbergh urodził się 23 listopada w okupowanym przez nazistów Lesznie. Po maturze zdał na ASP w Berlinie. Od lat 70. mieszkał w Düsseldorfie, wtedy też dołączył do zespołu fotografów, związanego z magazynem „Stern” – Helmuta Newtona, Guya Bordina i Hansa Feurera. Peter Lindbergh zrewolucjonizował podejście do fotografii modowej. Dość wyraźnie wyrażał swoje zdanie na temat używania retuszu. Był jego przeciwnikiem.

"W wywiadzie dla magazynu "Interview" w 2014 r. mówił: "Obowiązkiem dzisiejszych fotografów powinno być wyzwolenie kobiet, a w końcu w ogóle wszystkich, przed terrorem młodości i perfekcji".

RadioZet.pl/SW