Zamknij

Agnieszka Chylińska o wsparciu niepełnosprawnych: "Rząd nie pomaga i nie wspiera"

28.01.2021 09:58
Agnieszka Chylińska
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/EAST NEWS

Agnieszka Chylińska bardzo mocno chroni swoje życie prywatne, choć wiadomo, że dwoje z trojga jej dzieci wymaga szczególnej opieki. Teraz, kiedy Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku dotyczącego przerywania ciąży (a obecnie rząd opublikował wyrok TK), tysiące osób nie kryje rozczarowania. Wśród nich jest też Chylińska, która ujawniła w sieci, jak wygląda wsparcie państwa, kiedy ma się niepełnosprawne dzieci.

Agnieszka Chylińska w mocnych słowach skomentowała jakość wsparcia w Polsce, na jaką liczyć mogą osoby niepełnosprawne oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych. Komentarz artystki, który opublikowała w sieci, był odpowiedzią na środową publikację uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności aborcji. Piosenkarka nie przebierając w słowach oceniła pomoc "tak zwanego państwa".

Zobacz także: Gwiazdy komentują uzasadnienie wyroku TK: "Polki nie dadzą sobie tak łatwo zabrać wolności"

Agnieszka Chylińska w mocnych słowach o pomocy rządu dla niepełnosprawnych

Agnieszka Chylińska należy do tych artystów, którzy w swej aktywności publicznej koncentrują się przede wszystkim na działaniach zawodowych, a życie prywatne zostawiają poza zasięgiem fanów. Jednak są sytuacje, w których Chylińska zabiera głos w sprawach innych, niż związane z działalnością artystyczną - szczególnie gdy dotyczą one bezpośrednio jej i jej rodziny. A tak niewątpliwie jest z publikacją uzasadnienia wyroku TK z 22.10. Sąd orzekł, że usunięcie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, jest niezgodne z konstytucją.

To orzeczenie zbulwersowało wiele osób - także rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy opiekując się chorymi dziećmi, niemal nie mogą liczyć na wsparcie ze strony. Hasła o "ochronie życia" i blokowanie aborcji w przypadku kiedy płód jest trwale uszkodzony, są w tym świetle przejawem hipokryzji. Podobnie myśli Agnieszka Chylińska, która w swoich słowach zauważa, że państwo nie interesuje się niepełnosprawnymi, a wymusza na kobietach rodzenie kolejnych takich dzieci.

"Jest taki moment, w którym robi się ciemno przed oczami. I mnie się zrobiło ciemno przed oczami, jeśli chodzi o to, co się wydarzyło. Ja nigdy się nie żaliłam i nigdy publicznie nie opowiadałam o tym, jak mi jest ciężko z tego tytułu, że dwoje moich dzieci jest szczególnej troski. Nie przypominam sobie też za bardzo, żeby ktoś mi pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tak zwane państwo. Dlatego szczególnie mnie jako mamie jest trudno na to wszystko patrzeć i znosić fakt, że nie dba się o dzieci niepełnosprawne, osoby niepełnosprawne w takim wymiarze, w jakim one powinny być zaopiekowane, a wymusza się na kobietach rodzenie kolejnych chorych dzieci" - powiedziała piosenkarka.

RadioZET.pl/AS