Zamknij

Akademia Pana Kleksa: Tak teraz wygląda Adaś Niezgódka. Zaskakujące, czym się dziś zajmuje [FOTO]

Judyta Wanicka
09.04.2020 16:57
Adaś Niezgódka i Pan Kleks
fot. INPLUS/East News

Sławomir Wronka w wieku 11 lat zagrał Adasia Niezgódkę w "Akademii Pana Kleksa". Od premiery filmu minęło 37 lat. Jak dzisiaj wygląda filmowy Adaś i jak potoczyła się jego kariera? 

Adaś Niezgódka był głównym bohaterem dziecięcym "Akademii Pana Kleksa". W filmie Krzysztofa Gradowskiego w postać rezolutnego chłopca wcielił się 11-letni Sławomir Wronka. Choć rola mogła być dla niego trampoliną do filmowej kariery, młody aktor na zawsze zniknął z ekranów. Dzisiaj Sławomir Wronka zajmuje się zupełnie inną dziedziną - podobnie jak Pan Kleks poświęcił się nauce. 

Adaś Niezgódka z "Akademii Pana Kleksa" został naukowcem 

Sławomir Wronka skończył studia na Politechnice Warszawskiej na wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych. Potem postanowił zająć się karierą nauką W 2003 roku obronił doktorat z fizyki wysokich energii, a badania przeprowadzał w słynnym genewskim ośrodku CERN. Zawodowo związał się z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie kierował Zakładem Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek. 

ada sniezgodka 87
fot. YouTube

Sławomir Wronka zmienił się w Pana Kleksa 

Sławomir Wronka ma na swoim koncie doniosły wynalazek. Udało mu się stworzyć urządzenie do prześwietlania obiektów przemysłowych. W lutym zeszłego roku razem z innymi naukowcami ze swojego instytutu zaprezentował innowacyjny system skanowania pojazdów. 

Co ciekawe, doktor Wronka, podobnie jak Pan Kleks, zajmuje się także edukacją najmłodszych. Naukowiec współpracuje z Uniwersytetem Śląskim Dzieci, gdzie wprowadza młodzież w fascynujący świat fizyki.

Czy gwiazdor "Akademii" ma coś z wyglądu swojego filmowego mentora? Wystarczy spojrzeć na jego aktualne zdjęcia. Broda i okulary na pewno upodabniają go do Ambrożego Kleksa. 

RadioZET.pl/jw