Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Aktor „Incepcji” po latach wyjaśnił zakończenie filmu. Domyśliliście się tego?

17.08.2018 10:52

Choć „Incepcja” powstała już osiem lat temu, to widzowie dotąd sprzeczali się o to, jak w rzeczywistości kończy się ten film. Aktor Michael Caine wreszcie rozwiał wątpliwości.

Zakończenie Incepcji fot. Instagram

Film „Incepcja” z 2010 roku w reżyserii Christophera Nolana okazał się wielkim kinowym przebojem. Zachwycił widzów i krytyków, dostał cztery Oscary i zarobił miliony dolarów. Fabuła tego dzieła science fiction opowiada o przygodach Doma Cobba i drużyny ludzi, który zajmują się projektowaniem snów i włamywaniem się do nich w celu zaszczepienia w umyśle danej osoby jakiegoś pomysłu. Każdy członek ekipy Doma ma swój sposób na sprawdzenie, czy nadal śni, czy już ze snu wyszedł. Dla głównego bohatera jest to zakręcenie bączka – jeśli nie przestaje się kręcić, to znaczy, że Cobb nadal jest we śnie.

W pewnym momencie Cobb musi wejść do swojego snu. Odnajduje w nim żonę, o śmierć której się obwinia, co znacznie utrudnia przebieg incepcji i wyjście ze snu. W ostatniej scenie bohater jedzie do dzieci, a wcześniej spotyka teścia – granego przez Michaela Caine'a. Chce przekonać się, czy nadal śni. Zakręca bączka i po chwili odchodzi. Cały film kończy się ujęciem bączka, ale nie widzimy już, czy kręci się on zbyt długo, czy się przewraca. I dotąd była to wielka zagadka, która dzieliła widzów, a sam Nolan unikał wypowiedzi na ten temat. Twierdził, że pozostawia ocenę widzom.

Zakończenie „Incepcji” wyjaśnione

Michael Caine gościł niedawno na specjalnym pokazie „Incepcji” i spotkaniu z fanami filmu. Zdradził, co o zakończeniu powiedział mu reżyser. Jak przyznał Caine, sam miał problem z odróżnieniem jawy od snu w filmie, dlatego spytał o to Nolana. Reżyser powiedział: „Jeśli jesteś w scenie – to rzeczywistość”. Można więc stwierdzić, że skoro w ostatniej scenie „Incepcji” teść się pojawił, to znaczy, że Cobbowi udało się obudzić i spotkał się z dziećmi już na jawie.

Zagadka rozwiązana.

RadioZET.pl/SA

Oceń
Tagi