Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jussie Smollet zapłacił za napaść na siebie? Aktorowi grozi więzienie

22.02.2019 10:57

Jussie Smollett, znany między innymi z serialu „Imperium”, może trafić do więzienia. Okazało się, że aktor sam zlecił napaść na siebie. Pod sprawców rzekomego ataku na tle rasistowskim mieli podszyć się jego znajomi. Co chciał w ten sposób osiągnąć?

Jussie Smollet zapłacił za napaść na siebie? Aktorowi grozi więzienie fot. Instagram:@jussiesmollett

Jussie Smollett to czarnoskóry amerykański aktor i wokalista, którego mogliśmy oglądać w 2017 roku w „Obcym: Przymierze”. Najbardziej znany jest jednak za sprawą roli w doskonale przyjętym serialu „Imperium”, gdzie wciela się w homoseksualistę Jamala. Kreacja przyniosła mu 6 nominacji do nagród Teen Choice. Prywatnie Smollett również jest homoseksualistą, zaangażowanym aktywistą LGBT.

Karta LGBT+: Co to jest i gdzie obowiązuje?

Napad na Jussiego Smolletta to oszustwo?

29 stycznia 2018 roku aktor złożył doniesienie o napaści na tle rasistowskim, do jakiej doszło w Chicago. Smollett miał być między innymi bity i duszony sznurem. Napastnicy mieli wykrzykiwać hasła rasistowskie i homofobiczne oraz wyrażające aprobatę w stosunku do Donalda Trumpa. Wydarzenie mocno wstrząsnęło środowiskiem filmowym i politycznym. Szczególnie czarnoskórzy producenci i aktorzy wyrażali solidarność z napadniętym gwiazdorem. Okazuje się jednak, że sprawa ma drugie dno.

Jussie Smollet zapłacił za napaść na siebie fot. Instagram:@jussiesmollett

Jussie Smollett z zarzutami

Chicagowska policja oskarżyła Jussiego o zaaranżowanie ataku na siebie. Aktor miał najpierw wysłać do siebie list z pogróżkami, a następnie za 3500 dolarów wynająć dwóch Nigeryjczyków, by upozorowali rasistowski atak. Zatrzymani „napastnicy” mieli przyznać się do zorganizowania przedstawienia, pogrążając tym samym Smolletta. Gwiazdor „Imperium” został zatrzymany i usłyszał zarzuty między innymi składania fałszywych zeznań. Grozi mu od roku do trzech lat więzienia. Jednym z powodów sfingowania napadu mogła być chęć wynegocjowania wyższej stawki za serialową rolę.

ZOBACZ: Liam Neeson oskarżony o rasizm. Aktor był w stanie zabić?

W czwartek 21 lutego Jussie opuścił areszt i ponownie pojawił się na planie „Imperium”. Jego pozycja w środowisku stała się jednak niepewna. Stacja TNT zapowiedziała, że nie wyemituje odcinka programu „Drop the Mic”, w którym wystąpił aktor. Nie wiadomo, jak zareagują producenci „Imperium” oraz wytwórnia płytowa artysty.

Sprawę na Twitterze skomentował nawet prezydent Donald Trump.

„Jussie Smollett – co z MAGA (Make America Great Again, hasło wyborcze Trumpa – przyp. red.) i dziesiątkami milionów ludzi, których obraziłeś swoimi rasistowskimi i niebezpiecznymi komentarzami!?” – spytał w poście.

Sam Smollett nie przyznaje się do winy, a jego prawnicy ostro krytykują działania chicagowskiej policji.

RadioZET.pl/MF

Oceń