Zamknij

Andrzej Grabowski ma znanego brata. Kim jest Mikołaj Grabowski? Wyglądają niemal identycznie

Maciej Friedrich
12.07.2019 13:00
Andrzej Grabowski ma znanego brata. Kim jest Mikołaj Grabowski? Wyglądają niemal identycznie
fot. Piotr Molecki/East News

Andrzej Grabowski to utalentowany aktor, któremu największą popularność przyniosła rola Ferdka Kiepskiego w serialu "Świat według Kiepskich". Okazuje się, że nie jest jedynym członkiem rodziny, który zrobił karierę. Jego starszy brat Mikołaj również jest znaną postacią. Czym się zajmuje?

Andrzej Grabowski to człowiek wielu talentów. Utalentowany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny doskonale odnajduje się również w roli konferansjera, a nawet wokalisty. Na swoim koncie ma ogromną ilość doskonałych ról, wystąpił między innymi w "Śmierć jak kromka chleba", "Pokocie", "Sępie" czy "Pitbullu". Widzowie jednak najmocniej kojarzą go z roli Ferdynanda Kiepskiego w kultowym serialu "Świat według Kiepskich". Od 2014 zasiada także na fotelu jurora w "Tańcu z gwiazdami". Zobaczymy go również w roli Jarosława Kaczyńskiego w nowym filmie Patryka Vegi.

Kim jest brat Andrzeja Grabowskiego?

Okazuje się, że nie tylko Andrzej Grabowski odniósł sukces w filmowym świecie. Również starszy gwiazdora "Świata według Kiepskich" zrobił karierę w branży.

Mikołaj Grabowski ma 73 lata i jest od 6 lat starszy od Andrzeja Grabowskiego. Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Szkoły Teatralnej na wydziale studiów aktorskich oraz reżyserskich. Pierwsze aktorskie kroki stawiał na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 1981-1982 był dyrektorem naczelnym poznańskiego Teatru Polskiego. Wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli teatralnych i telewizyjnych, ma na swoim koncie również role filmowe. Widzowie mogli go oglądać między innymi w "Pręgach", "Karol. Człowiek, który został papieżem" czy "Karierze Nikosia Dyzmy".

Starszy brat Andrzeja Grabowskiego poświęcił się również pracy pedagoga. W 1969 roku rozpoczął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Zdobył tytuł doktora zwyczajnego sztuk teatralnych. W latach 1998-2000 był dziekanem Wydziału Reżyserii.

Za swoje dokonania Mikołaj Grabowski otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jak widać, bracia Grabowscy mają nie tylko bardzo podobne rysy twarzy. Łączy ich również ogromny talent.

Mikołaj Grabowski
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/EAST NEWS
Zagłosuj

Uważasz, że Andrzej i Mikołaj Grabowscy są do siebie podobni?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MF