Zamknij

Anna Dereszowska szczerze o chorobie 12-letniej córki. "Złapaliśmy ją we wczesnym stadium"

12.06.2020 14:02
Anna Dereszowska opowiedziała o chorobie córki
fot. Instagram:@dereszowska

Anna Dereszowska walczy o zdrowie córki Leny, która mimo młodego wieku, zmaga się z przewlekłą chorobą tarczycy. Gwiazda serialu "Odwróceni" opowiedziała o problemach zdrowotnych starszego dziecka. Na co choruje córka Anny Dereszowskiej? 

Anna Dereszowska to popularna aktorka teatralna i filmowa. Popularność przyniosły jej role w "Lejdis", "Nigdy nie mów nigdy", "Porady na zdrady" czy "Klub szalonych dziewic". Ostatnio można było ją oglądać w serialach "Echo serca", "Odwróceni" i "Będzie dobrze, kochanie". Prywatnie aktorka jest mamą dwójki dzieci: 12-letniej Leny, która jest owocem związku z aktorem Piotrem Grabowskim, i 5-letniego Maksymiliana z relacji z fotografem Danielem Duniakiem. 

W grudniu Anna Dereszowska zaniepokoiła fanów wpisem na Instagramie, w którym poprosiła o trzymanie kciuków i życzenie zdrowia. Wkrótce okazało się, że chodziło o 12-letnią Lenę, która przeszła operację nóg. Córka Anny Dereszowskiej zmaga się także z postępującą wadą wzroku. Dziewczynka mimo młodego wieku cierpi na zaawansowaną krótkowzroczność. To jednak nie koniec problemów. U córki Anny Dereszowskiej zdiagnozowano przewlekłą chorobę tarczycy, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, a źle leczona może prowadzić do poważnych zaburzeń. 

Anna Dereszowska szczerze o śmierci mamy. Wstrząsające słowa aktorki

Anna Dereszowska ma chorą córkę. Lena cierpi na chorobę Hashimoto 

Córka Anny Dereszowskiej zmaga się z przewlekłym, autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy - chorobą Hashimoto. W dodatku okazało się, że tarczyca jest pomniejszona.

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która zaczyna się od stanu zapalnego, a potem – kolokwialnie rzecz ujmując – organizm sam "zjada" swoją tarczycę – wyjaśniła w rozmowie z serwisem edziecko.pl Anna Dereszowska, u której również zdiagnozowano to schorzenie. 

Jeden z lekarzy poradził, żebym zrobiła profilaktycznie badania TSH. Warto przy okazji wspomnieć, że kobiety chorujące na Hashimoto mogą mieć trudności z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Sygnałem alarmowym powinna być nadmierna senność, stany depresyjne, niechęć do podejmowania działań, do tego stopnia, że nie chce się rano wstać z łóżka. Człowiek czuje się ogólnie zmęczony i bez siły, choć nie ma powodów do zmęczenia. Wiele osób zauważa też przyrost wagi, mimo reżimu żywieniowego – tłumaczy aktorka.

Choroba Hashimoto u dzieci często powoduje problemy z nauką i prawidłowym wzrostem. Jednak u 12-letniej Leny udało się tego w porę uniknąć. 

Na szczęście Lenka uczy się dobrze i jest wysoka jak na swój wiek. Złapałyśmy jej chorobę we wczesnym stadium - podkreśla Anna Dereszowska.

Córka gwiazdy co trzy miesiące poddaje się pobraniu krwi, żeby kontrolować poziom hormonów. Dba także o dietę. Anna Dereszwska piecze dla niej chleb bezglutenowy, poza tym razem starają się unikać laktozy oraz cukru.

Przyczyny choroby Hashimoto do dziś nie są znane. Schorzenie zbiera coraz większe żniwo. W Polsce zmagają się z nim m.in. Maffashion, Kayah, Julia Wieniawa, Kinga Rusin, Anna Kalczyńska, Majka Jeżowska, Joanna Krupa, Aneta Zając, Karolina Szostak, Kasia Dziurska i Monika Pyrek. 

Posłuchaj podcastu