Zamknij

Anna Lewandowska poleca lewatywę z czosnku. Ekspertka: "Mam wątpliwości, czy to bezpieczne"

13.01.2022 14:58
Anna Lewandowska
fot. screen: YouTube

Anna Lewandowska wywołała niemałe zamieszanie, polecając fanom lewatywę z czosnku jako metodę na walkę z owsikami. Specjalistka medycyny rodzinnej nie jest pewna, czy metoda lansowana przez trenerkę jest bezpieczna.

Anna Lewandowska dla wielu kobiet jest  wzorem do naśladowania. Żona Roberta Lewandowskiego nie jest jedynie popularną WAG, bo sama stworzyła prawdziwe biznesowe imperium. Była sportsmenka poświęciła się propagowaniu zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia i obecnie, obok Ewy Chodakowskiej, jest jedną z najpopularniejszych trenerek w kraju. Jej ogromny sukces imponuje, a wielbicielki podziwiają ją za połączenie pasji ze smykałką do biznesu i łączenie pracy z wychowywaniem dzieci. Sama Ania doskonale zdaje sobie sprawę ze swojej popularności i stara się być w stałym kontakcie z fanami - między innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dzieli się tam swoim życiem osobistym, zawodowym, a także publikuje rady.

Nie wszystkie rekomendacje "Lewej" spotykają się z wyłącznie pozytywnym przyjęciem. Tak było, kiedy trenerka opowiadała o leczniczych właściwościach smalcu, który miał pomagać przy przeziębieniu. Celebrytce wytknięto, że promuje metody, które więcej wspólnego mają z wierzeniami ludowymi niż medycyną. Teraz Ania po raz kolejny wywołała kontrowersje, rekomendując lewatywę z czosnku jako metodę na walkę z owsikami.

Anna Lewandowska zaleca lewatywy z czosnku. Specjalistka mówi o niebezpieczeństwie

Na blogu Lewandowskiej "Health By Ann" możemy przeczytać przepis na miksturę z czosnku, która podawana w formie lewatywy ma pomóc między innymi w walce z owsikami.

- Dwa, trzy ząbki czosnku utrzeć lub zmiksować z jedną szklanką letniej wody, wprowadzić powoli do odbytnicy i utrzymać przez kilka minut. Powtórzyć zabieg od dwóch do czterech razy. Sposób jest bardzo skuteczny i może być zalecany także małym dzieciom. Dorośli mogą stosować w zapaleniu odbytnicy - czytamy.

Metoda "Lewej" nie tylko rozbawiła część internautów, ale także wzbudziła kontrowersje. Pojawiły się głosy, że to kolejny pomysł niepoparty wiedzą medyczną. Być może jest ona skuteczna, ale może okazać się niebezpieczna, co potwierdziła rozmówczyni "Faktu".

- Mam wątpliwości, czy to bezpieczne. Medycyna akademicka stosuje inne metody leczenia owsików, aczkolwiek słyszałam od naturoterapeutów, że taka metoda istnieje i jest skuteczna. Nie neguję jej, może rzeczywiście działa, nie wiem. Natomiast mam wątpliwości, czy jest bezpieczna, zwłaszcza u małych dzieci czy osób starszych. Nie wiemy, czy w odbytnicy nie ma stanu zapalnego, lewatywa z czosnku podrażni śluzówkę jelita i nie będzie to wówczas bezpieczne. Byłabym ostrożna - oceniła specjalistka medycyny rodzinnej, dr Iwona Jakubowska.

A jak wy oceniacie pomysł Ani na walkę z owsikami?