Zamknij

Beata Tadla miała udar. "Całe szczęście, że ludzie błyskawicznie wezwali karetkę"

30.06.2021 12:41
Beata Tadla
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Beata Tadla opowiedziała o groźnej sytuacji, która ją spotkała. Gwiazda kilkanaście lat temu przeszła tzw. mini udar. Na szczęście w porę rozpoznano objawy i udzielono jej odpowiedniej pomocy.

Beata Tadla postanowiła poruszyć ważny temat i zaangażować się w akcję społeczną związaną ze zdrowiem. Dziennikarka opublikowała na Instagramie wpis promujący akcję "Nie czekaj w domu. Stop udarom". Okazuje się, że sama kilkanaście lat temu przeszła tzw. mini udar. Gwiazda zwróciła uwagę, że choć obecnie większość osób chroni się przed koronawirusem, nie można zapominać o innych groźnych chorobach, których objawy należy znać.

- Czas odgrywa tu kluczową rolę. Im szybciej trafimy pod fachową opiekę, tym mniejsze ryzyko śmierci albo trwałej niepełnosprawności. Udar musi być rozpoznany szybko! Przez pandemię koronawirusa nawet 20% pacjentów ze świeżym udarem mózgu, pomimo objawów, odwlekło wezwanie pomocy. W praktyce oznacza to cięższy przebieg choroby i jej powikłania - zaczęła swój wpis Beata Tadla.

Zobacz także: Partner Agnieszki Włodarczyk miał poważny wypadek. Stracił przytomność [FOTO]

Beata Tadla miała "mini udar". Opowiedziała o objawach

Dziennikarka w 2008 roku przeszła udar. Na szczęście osoby, które były obok szybko wezwały karetkę, dzięki czemu Tadla w porę uzyskała niezbędną pomoc.

- Jeśli myślisz, że ciebie to nie dotyczy - błąd. Też tak myślałam… 13 lat temu. Całe szczęście, że ludzie, którzy byli ze mną, błyskawicznie wezwali karetkę. To był "miniudar". Objawy (opadająca ręka, asymetria ust, drętwienie połowy twarzy) ustąpiły następnego dnia i nigdy się nie powtórzyły. Ale u co piątej osoby taki sygnał bywa zwiastunem "dużego udaru". A ten jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Jeśli u ciebie lub u kogoś z twoich bliskich pojawią się niepokojące symptomy, nie czekaj - napisała.

Doceniacie jej zaangażowanie w promowanie tego typu akcji?