Zamknij

Bożena Dykiel może pożałować swoich słów o depresji. Jest reakcja fundacji, z którą współpracowała

25.10.2021 15:20
Bożena Dykiel
fot. Wojciech Stróżyk/ Reporter/ East News

Bożena Dykiel gościła niedawno w "Dzień Dobry TVN". Gwiazda "Na Wspólnej" w kontrowersyjnych słowach wypowiedziała się o depresji. Jak się okazuje, może pożałować swoich słów. Zarząd fundacji z którą współpracowała, podjął decyzję, że gwiazda nie będzie już twarzą ich kampanii.

Bożena Dykiel była niedawno gościem w "Dzień Dobry TVN". Gwiazda "Na Wspólnej" na kanapie śniadaniowego show wypowiadała się na temat  depresji. Kontrowersyjne słowa aktorki, m.in. że przyczyną depresji jest brak litu, odbiły się szerokim echem w mediach. Jako receptę na depresję zaproponowała nie jeść byle czego, ale też dużo ruchu, mało patrzenia w monitor komputera i telefonu. Aktorka pokazała również specjalne okulary, mające zapewnić dobre samopoczucie.

W swoim wywodzie Bożena Dykiel zahaczyła też o teorie spiskowe na temat koronawirusa. Jej wywiad wywołał mnóstwo kontrowersji. Natomiast fundacja "Twarze Depresji", która współpracowała z gwiazdą w ramach swojej kampanii, zerwała z nią współpracę.

Zobacz też:  Bożena Dykiel wywołała skandal w "Dzień Dobry TVN"? Słowa o depresji i COVID szokują

Bożena Dykiel może pożałować swoich słów o depresji. Jest reakcja fundacji, z którą współpracowała

"Fundacja „Twarze depresji” jako organizator kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" w porozumieniu z Panią Bożeną Dykiel podjęła decyzję o zakończeniu współpracy. Wybitna aktorka była naszą ambasadorką od sześciu edycji i bardzo dziękujemy Jej za udzielone wsparcie. Wypowiedź Pani Bożeny Dykiel w  @dziendobrytvn w dniu 23 października 2021 r. nie była z nami konsultowana i była osobistą opinią aktorki na temat leczenia depresji. W programie padły słowa, które są bardzo odległe od idei naszej kampanii. W kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” przykładamy szczególną wagę do doboru ambasadorów. Pragniemy podkreślić, że Pani Bożena Dykiel była naszą ambasadorką od sześciu edycji. Brała udział w naszych konferencjach prasowych, podczas których udzielała wywiadów nie budzących żadnych zastrzeżeń. W 13. edycji naszej kampanii w spocie radiowym aktorka zachęcała do leczenia depresji u psychiatry i psychologa, podkreślając, że „to żaden wstyd skorzystać z ich pomocy”.

Fundacja „Twarze depresji” od początku istnienia propaguje wiedzę o tym, że depresja jest chorobą, która wymaga leczenia. Od trzynastu edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” podkreślamy jednoznacznie, że TYLKO połączenie farmakoterapii i psychoterapii jest najskuteczniejszą drogą walki z depresją. Promujemy wiedzę opartą na rzetelnych badaniach klinicznych – tak w kampanii, magazynie „Twarze depresji”, jak i wszystkich pozostałych naszych działaniach edukacyjnych i pomocowych. Obranej drogi nie zamierzamy zmieniać. Dobro osób cierpiących na depresję jest dla nas najważniejsze" - czytamy na Instagramie fundacji "Twarze Depresji".

Wspomniana fundacja została założona przez dziennikarkę i psycholożkę Annę Morawską-Borowiec oraz Jakuba Borowca w celu walki ze stereotypami dotyczącymi depresji. Z kolei kampania "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" zachęca do wyzbycia się wstydu i korzystania z fachowej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.