Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chrzest księcia Louisa. Uroczystość będzie tradycyjna

09.07.2018 14:30

Już dziś o 16.00 czasu polskiego rozpocznie się ceremonia chrztu Louisa, syna księcia Williama i księżnej Kate. Uroczystość odbędzie się w tradycyjnym duchu. W jej trakcie będzie można zobaczyć jeden z Klejnotów Koronnych dynastii.

Chrzest księcia Louisa. Uroczystość będzie tradycyjna fot. Beretta/Sims / Rex Features/EAST NEWS

Już dziś o godzinie 16.00 czasu polskiego kolejne ważne wydarzenie w życiu brytyjskiej rodziny królewskiej. W kaplicy Pałacu świętego Jakuba w Londynie ochrzczony zostanie syn księcia Williama i księżnej Kate, Louis Arthur Charles. Oczywiście uroczystość musi odbyć się po królewsku i zgodnie z dworską tradycją. Dlatego nie może zabraknąć kilku elementów, których próżno szukać na klasycznych wydarzeniach tego typu.

EN_01090847_0032

Klasyczny chrzest najmłodszego księcia

Nie jest zaskoczeniem, że uroczystość odbędzie się w oparciu o tradycyjne elementy nawiązujące do historii rodziny królewskiej. Książę Louis zostanie podany do chrztu w tej samej szacie, którą miało na sobie jego rodzeństwo. Jest to wierna replika stroju z roku 1841, wykonanego dla córki królowej Wiktorii. Do 2008 roku w użyciu był oryginał, jednak ze względu na obawę przed jego zniszczeniem zdecydowano się na wykorzystywanie repliki.

Również wózek dziecięcy ma swoją historię. Książę Charles skorzysta z tego samego, w którym do chrztu jechało jego rodzeństwo, a jeszcze wcześniej dzieci królowej Elżbiety II. To klasyczny, granatowy model z dużymi kołami.

Królewska misa do chrztu

Woda, która posłuży do ochrzczenia księcia, pochodzi aż z rzeki Jordan. Rodzina królewska użyje jej, aby zamanifestować wiarę i nawiązać do chrztu Jezusa. Ponoć została dostarczona przez samego księcia Williama. Nabrał jej on podczas pobytu w Jordanii.

Sama misa służąca do chrztu to natomiast jeden z Klejnotów Koronnych dynastii. W całości wykonana jest ze srebra i złota. Zaprojektowana została przez księcia Alberta, a rodzinie królewskiej służy już od 178 lat. Jej wartość wyliczana jest na około 45 tysięcy złotych. Oczywiście jej wartość historyczna jest o wiele większa.

RadioZET.pl/MF

Oceń