Zamknij

Chrzest księcia Louisa. Uroczystość będzie tradycyjna

Redakcja
09.07.2018 14:30
Chrzest księcia Louisa. Uroczystość będzie tradycyjna
fot. Beretta/Sims / Rex Features/EAST NEWS

Już dziś o 16.00 czasu polskiego rozpocznie się ceremonia chrztu Louisa, syna księcia Williama i księżnej Kate. Uroczystość odbędzie się w tradycyjnym duchu. W jej trakcie będzie można zobaczyć jeden z Klejnotów Koronnych dynastii.

Już dziś o godzinie 16.00 czasu polskiego kolejne ważne wydarzenie w życiu brytyjskiej rodziny królewskiej. W kaplicy Pałacu świętego Jakuba w Londynie ochrzczony zostanie syn księcia Williama i księżnej Kate, Louis Arthur Charles. Oczywiście uroczystość musi odbyć się po królewsku i zgodnie z dworską tradycją. Dlatego nie może zabraknąć kilku elementów, których próżno szukać na klasycznych wydarzeniach tego typu.

EN_01090847_0032

Klasyczny chrzest najmłodszego księcia

Nie jest zaskoczeniem, że uroczystość odbędzie się w oparciu o tradycyjne elementy nawiązujące do historii rodziny królewskiej. Książę Louis zostanie podany do chrztu w tej samej szacie, którą miało na sobie jego rodzeństwo. Jest to wierna replika stroju z roku 1841, wykonanego dla córki królowej Wiktorii. Do 2008 roku w użyciu był oryginał, jednak ze względu na obawę przed jego zniszczeniem zdecydowano się na wykorzystywanie repliki.

Również wózek dziecięcy ma swoją historię. Książę Charles skorzysta z tego samego, w którym do chrztu jechało jego rodzeństwo, a jeszcze wcześniej dzieci królowej Elżbiety II. To klasyczny, granatowy model z dużymi kołami.

Królewska misa do chrztu

Woda, która posłuży do ochrzczenia księcia, pochodzi aż z rzeki Jordan. Rodzina królewska użyje jej, aby zamanifestować wiarę i nawiązać do chrztu Jezusa. Ponoć została dostarczona przez samego księcia Williama. Nabrał jej on podczas pobytu w Jordanii.

Sama misa służąca do chrztu to natomiast jeden z Klejnotów Koronnych dynastii. W całości wykonana jest ze srebra i złota. Zaprojektowana została przez księcia Alberta, a rodzinie królewskiej służy już od 178 lat. Jej wartość wyliczana jest na około 45 tysięcy złotych. Oczywiście jej wartość historyczna jest o wiele większa.

RadioZET.pl/MF