Zamknij

Córka Meghan Markle i Harry'ego nie jest księżniczką. Czemu nie otrzymała tytułu?

07.06.2021 16:46
Meghan Markle
fot. JEREMY SELWYN/AFP/East News

Meghan Markle i książę Harry powitali na świecie pierwszą córkę. Druga pociecha wnuka królowej Elżbiety II nie otrzymała jednak tytułu księżniczki. Jest to związane z zasadami, które od lat panują na brytyjskim dworze królewskim.

Meghan Markle urodziła. Na świat przyszła pierwsza córka księcia Harry'ego i jego żony. Dziewczynka otrzymała imiona na cześć królowej Elżbiety II oraz księżnej Diany - Lilibet "Lili" Diana Mountbatten-Windsor.

- Z wielką radością książę Harry i Meghan, książę i księżna Sussex, witają na świecie swoją córkę Lilibet "Lili" Dianę Mountbatten-Windsor. Lili urodziła się w piątek 4 czerwca o godzinie 11:40 pod zaufaną opieką lekarzy i personelu szpitala Santa Barbara Cottage w Santa Barbara w Kalifornii - przekazano w oficjalnym oświadczeniu.

To druga pociecha księcia i księżnej Sussex - para ma już starszego syna, Archiego. Okazuje się, że choć Harry jest wnukiem królowej Elżbiety II, jego dzieci nie otrzymały książęcych tytułów. Dlaczego?

Zobacz także: Meghan i Harry przywitali na świecie córeczkę. Nadali jej znaczące imiona

Córka Meghan Markle i Harry'ego nie jest księżniczką

Lilibet "Lili" Diana Mountbatten-Windsor nie jest księżniczką. Wiele osób zastanawia się, czemu córka Harry'ego i Meghan Markle nie otrzymała tytułu. Choć część osób dopatruje się w tym niechęci królowej Elżbiety II do pary, która zrezygnowała z obowiązków w rodzinie królewskiej, powód jest bardziej prozaiczny. Chodzi o wieloletnią tradycję, według której tylko dzieci i wnukowie obecnie panującego monarchy otrzymują tytuły książąt i księżniczek. Dlatego właśnie tytułem mogą pochwalić się wszystkie dzieci królowej Elżbiety II, a także wnukowie - w tym książę Harry i książę William.

Także dzieci księcia Williama, który jest drugi w kolejce do tronu, otrzymały tytuł książęcy. Książę George otrzymał ten tytuł od razu, jako pierworodny Williama, natomiast księżniczce Charlotte i księciu Louisowi królowa nadała je trochę później.

Możliwe, że dzieci Meghan Markle i księcia Harry'ego również dostaną szansę na tytuł - stanie się tak, jeśli na tronie zasiądzie książę Karol. Prawdopodobnie jednak rodzice nie zdecydują się na tytułowanie Archiego księciem i Lili księżniczką. Para tuż po narodzinach syna odrzuciła możliwość nazywania go "hrabią" lub "lordem" - zamiast tego widnieje w dokumentach jako "panicz Archie Harrison Mountbatten-Windsor".