Zamknij

Cuc Challenge: ofiara przemocy domowej ostro o popisach celebrytów: "Zrobili pośmiewisko"

Judyta Wanicka
14.05.2020 17:35
Jola Szymańska i Basia Kurdej-Szatan w Cuc Challenge
fot. Instagram:@jola_szymanska, @kurdejszatan

Cuc Challenge o przemocy domowej w wykonaniu polskich gwiazd skrytykowała Jola Szymańska. Youtuberka sama była ofiarą przemocy domowej. Zabawne wideo z udziałem Basi Kurdej-Szatan i Julii Wieniawy oceniła jako niesmaczny żart. 

Cuc Challenge polskich celebrytów pod ostrzałem. Wideo o przemocy domowej, w którym Basia Kurdej-Szatan, Julia Wieniawa i inne gwiazdy wymierzają sobie ciosy różnymi przedmiotami, doczekało się druzgocącej oceny internautów. Głos zabrała również Jola Szymańska. Popularna youtuberka przyznała się, że w przeszłości doświadczyła przemocy domowej. Nagranie polskich gwiazd uważa za wyjątkowo niesmaczne i wypaczające obraz tragedii wielu osób. 

W polskim Cuc Challenge o przemocy wzięła udział plejada znanych osobistości show-biznesu i YouTube'a. W wideo pojawili się m.in. Basia Kurdej-Sztan, Julia Wieniawa, Rafał Maślak, Adam Zdrójkowski, Marcelina Zawadzka i Patricia Kazadi. Filmik w ciągu doby zyskał miliony wyświetleń. Niestety zabawna konwencja nagrania wzbudziła wśród internautów mieszane uczucia. Głównym zarzutem wobec Cuc Challenge polskich gwiazd jest infantylne podejście do tematu i brak realnej pomocy dla ofiar. 

Basia Kurdej-Szatan skrytykowana za wideo o przemocy. "Niesmaczne, płytkie i żenujące"

Cuc Challenge: youtuberka Jola Szymańska krytykuje wideo polskich celebrytów 

Jola Szymańska dosadnie podsumowała popisy gwiazd w Cuc Challenge. Według youtuberki celebryci urządzili sobie zabawę z poważnego tematu. Zamiary były szczytne, ale jej zdaniem żartobliwa konwencja kompletnie wypaczyła sens projektu. 

Jak sobie wyobrażacie osoby, które doświadczyły przemocy domowej? Są brzydkie, ciche, zalęknione? Nie są gwiazdami, może nie mogły odnieść sukcesu? Tak by się wydawało z polskiej wersji #cucchallenge. Polscy celebryci udają w nim domowe bijatyki. Tak sobie chyba bicie wyobrażają - kop w brzuch, rzut psem. Jest to dla nich wyraźnie zabawne. Tak fajnie się potarmosić! Szczególnie kiedy cel szczytny, bo oprócz zabawnego tarmoszenia, zachęcają do reagowania na przemoc, z której właśnie zrobili pośmiewisko. A przemoc domowa jest dramatem i bywa bardzo różna. Zdarza się i w bogatych, i w biednych domach. I w inteligenckich (lub do takich aspirujących) i w takich, w których nauka nie jest specjalną wartością. Zdarza się i w domach celebrytów i górników. Przemoc to nie margines. To oś, którą od dziesiątek lat jedzie kolejka polskich pokoleń - pisze gwiazda YouTube'a.

Szymańska wyznała, że sama była ofiarą przemocy domowej. 

Niewiele znam osób, które nie były nigdy bite ani poniżane, których nie szantażowano. Sama z takiego domu pochodzę. W dzieciństwie wierzyłam, że zasługuję na lanie pasem, na samotne siedzenie w pokoju całymi dniami i na ucinane mi relacje. Wierzyłam, że jestem "nienormalna" i że "nie da się ze mną wytrzymać". A sprawcy przemocy nie raz i nie dwa byli mi stawiani za wzór, bo naprawdę wzorowo to z zewnątrz wyglądało - wspomina i jeszcze raz uderza w polski Cuc Challenge. 

Naprawdę nie rozumiem, dlaczego dorośli, uprzywilejowani ludzie, zaangażowali się w polską (totalnie nieadekwatną do oryginału) wariację #cucchallenge. Nie zakładam niczyich złych intencji, ale boje się, że to banalny brak refleksji. Dlatego myślmy. I bądźmy wrażliwi. Osoby, które przemocy doświadczyły, to większość. To także ja. Uśmiechamy się, odnosimy sukcesy, działamy i pamiętamy. Szczególnie to, że milczenie to największy sprzymierzeniec przemocy. Nie zwalczymy jej żartami. Zwalczymy ją szczerymi rozmowami, odwagą i otwartością na to, że wcale nie jest śmiesznie, bo boli - podsumowała Jola Szymańska. 

Zagłosuj

Podoba ci się Cuc Challenge o przemocy w wykonaniu polskich celebrytów?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/jw