Zamknij

Cynthia Nixon w mocnym manifeście do kobiet. Wideo z gwiazdą "Seksu w wielkim mieście" podbija sieć

Sylwia Wamej
25.02.2020 15:33
Cynthia Nixon
fot. Brazil Photo Press/ East News

Cynthia Nixon, którą widzowie najbardziej kojarzą z roli cynicznej Mirandy w kultowym serialu "Seks w wielkim mieście" wystąpiła w głośnym i mocnym wideo, skierowanym do kobiet. Aktorka odczytuje hasła, z którymi mierzyła się w swoim życiu prawie każda kobieta.

Cynthia Nixon w mocnym, feministycznym manifeście do kobiet. Wideo podbija sieć

Cynthia Nixon, gwiazda "Seksu w wielkim mieście", wystąpiła w głośnym materiale skierowanym do kobiet.  Gwiazda jako narratorka odczytuje hasła, które odnoszą się do życia codziennego oraz wyglądu kobiet.  Są to komunikaty, jakie kobieta słyszy od małego, będąc jeszcze dzieckiem. To wymagania, czasem nierealne, stawiane płci pięknej.

"Bądź damą, mówili. Twoja spódnica jest za krótka. Masz za duży dekolt. Nie odkrywaj tak wiele. Zostaw coś wyobraźni. Nie bądź kusicielką. Mężczyźni nie potrafią się kontrolować. Mężczyźni mają potrzeby. Wyglądaj seksownie. Prosisz się o to - wygłasza hasła gwiazda "Seksu w wielkim mieście". Nie brakuje też odniesień do wyglądu kobiet.

„Bądź damą, mówili. Nie bądź za gruba. Nie bądź zbyt chuda. Zjedz więcej. Schudnij. Przestań tak dużo jeść. Zamów sałatkę. Nie jedz węglowodanów. Pomiń deser. Przejdź na dietę. Boże, wyglądasz jak szkielet. Dlaczego po prostu czegoś nie zjesz? Wyglądasz na wychudzoną. Wyglądasz na chorą. Mężczyźni lubią krągłości. Noś rozmiar zero. Noś podwójne zero. Bądź niczym. Bądź mniej niż niczym” -recytuje Cynthia Nixon.

Nie brakuje też haseł związanych ze stereotypami.

"Bądź cnotliwa. Nie bądź dz*wką. Mężczyźni nie lubią puszczalskich. Nie bądź cnotką! Nie bądź taka spięta. Uśmiechnij się. Zaspokajaj mężczyzn. Bądź doświadczona. Bądź niewinna. Bądź sprośna. Bądź "cool". Nie bądź taka, jak inne. Nie mów zbyt głośno. Nie mów za dużo. Nie bądź onieśmielająca. Dlaczego masz taką minę? Nie bądź taką s*ką. Nie rządź się. Nie bądź taka rozemocjonowana. Nie płacz. Nie krzycz. Nie przeklinaj. Składaj jego ubrania. Gotuj mu obiady. Dbaj o to, żeby był zadowolony – to rola kobiety. Nawiedzona feministka. Urodź mu dziecko. Nie chcesz? Kiedyś zmienisz zdanie. Nie daj się zgwałcić. Nie pij za dużo. Nie wracaj sama do domu. Nie imprezuj do późna. Nie ubieraj się prowokacyjnie. Nie uśmiechaj się do obcych. Nie ufaj nikomu. Nie zgadzaj się na wszystko. Nie odmawiaj. Po prostu bądź damą, mówili - wymienia narratorka. W wideo przewijają się urywki z sesji zdjęciowych i filmów.

Wideo z Cynthią Nixon jest hitem w sieci

Warto podkreślić, że pomysłodawczyniami feministycznego wideo są kobiety pracujące w magazynie "Girls Girls Girls".  Z kolei gwiazda "Seksu w wielkim mieście" recytuje wiersz autorstwa  Camilli Rainville, poetki i autorki bloga Writings of a Furious Woman.  W wideo wystąpiły również m.in. Rachel McAdams, Vanessa Hudgens, Rose McGowan i Georgia May Jagger.

Wideo jest szeroko komentowane i udostępniane w mediach społecznościowych, nie tylko przez kobiety.

Zagłosuj

Oglądałeś/łaś "Seks w wielkim mieście"?

Liczba głosów:

RadioZEt.pl/SW