Zamknij

Donald Trump w Google pod hasłem „idiot”. Aktywiści walczą w sieci

Redakcja
23.07.2018 10:23
Donald Trump w Google pod hasłem „idiot”. Aktywiści walczą w sieci
fot. AP/EAST NEWS

Wpisując w wyszukiwarkę Google frazę „idiot”, uzyskamy szokujące wyniki. Naszym oczom ukażą się bowiem zdjęcia prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Nie jest to błąd czy awaria, ale celowe działanie przeciwników polityka.

Wyszukiwarka Google to najpopularniejsze tego typu narzędzie na świecie. Amerykański gigant zostawia konkurencję daleko w tyle, a określenie „wygooglować” weszło na stałe do słownika internautów. Nic dziwnego, korporacja stworzyła prawdziwy ekosystem połączonych ze sobą aplikacji. Algorytmy wyszukiwania są stale zmieniane i usprawniane, a przy tym trzymane w ścisłej tajemnicy przez najlepszych specjalistów z branży IT. Ale użytkownikom sieci już nie raz udało się nimi manipulować.

Znane nazwiska ośmieszone w Google

Wyniki otrzymywane w trakcie korzystania z wyszukiwarki Google nieraz stały się narzędziem internetowej propagandy. Bardzo często manipulowano nimi, aby zdyskredytować polityków, z którymi nie zgadzała się internetowa społeczność lub określona grupa. Tak było na przykład w wypadku Billa Clintona. 5 na 10 zdjęć, które pojawiały się po wpisaniu hasła „gwałciciel” były swego czasu fotografiami byłego prezydenta USA. Z kolei w roku 2009 hasło Michelle Obama generowało na pierwszych miejscach zdjęcie Pierwszej Damy stylizowane na twarz małpy. Rok wcześniej w podobny sposób z frazą „debil” skorelowany został Roman Giertych. Teraz od internautów oberwało się obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Donaldowi Trumpowi.

EN_01330207_0893

Google wyświetla zdjęcia Trumpa pod hasłem „idiot”

Podczas ostatniej wizyty Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii aktywiści protestujący przeciwko prezydentowi USA wykorzystywali piosenkę zespołu Green Day „American Idiot”. Spowodowało to korelację haseł „idiot” i „Trump” w wyszukiwarce Google. Sprytni internauci postanowili wzmocnić ten efekt między innymi poprzez odpowiednio linkowane treści. Prym wiodła społeczność serwisu Reddit, publikującego linki do różnego rodzaju sieciowych informacji. Dzięki tym działaniom, gdy w wyszukiwarce Google wpiszemy frazę „idiot”, zakładka z grafiką wyświetli w pierwszej kolejności zdjęcia Donalda Trumpa. Mowa tu nie o kilku fotografiach, ale o ponad kilkudziesięciu.

Jak widać, w sieci nikt nie może czuć się bezkarny, a przed niechęcią internautów nie ochronią nawet pilnie strzeżone algorytmy najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej świata.

RadioZET.pl/MF