Zamknij

Królowa Elżbieta II zaszczepi się na COVID-19 jako jedna z pierwszych

08.12.2020 08:51
Królowa Elżbieta II
fot. Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II, będzie jedną z pierwszych osób, które poddadzą się szczepionce na koronawirusa. Chce dać dobry przykład swoim poddanym?

Królowa Elżbieta II cieszy się wśród Brytyjczyków olbrzymim uznaniem. Choć funkcja, którą sprawuje, ma głównie charakter reprezentacyjny, to dla wielu poddanych świadomość, że mają jedną królową, jest powodem do dumy, a także wpływa na ich poczucie solidarności i jedności z resztą narodu. Wszędzie tam, gdzie Elżbieta II pojawia się publicznie, przyciąga oczy tysięcy osób. Teraz jednak, ze względu na pandemię koronawirusa, uroczystości i wydarzenia z udziałem monarchini i całej rodziny królewskiej, zostały ograniczone niemal do zera.

Od dłuższego już czasu królowa i jej mąż Filip przebywają w izolacji. Są odseparowani nie tylko od poddanych, ale i swojej rodziny. Ponadto, mieszkają też w mniejszym pałacu, w którym pracuje mniejsza liczba osób. Także święta Elżbieta II i jej mąż spędzą inaczej: złamią wieloletnią tradycję.

Zobacz także: Królowa Elżbieta II straciła przyjaciela. Umarł jej ukochany pies

Królowa Elżbieta II zaszczepi się dla przykładu?

Od niedawna trwają w Wielkiej Brytanii "przymiarki" do masowych szczepień ludności przeciw COVID-19. W związku z faktem, że kraj ten jako pierwszy dopuścił do użytku szczepionkę opracowaną przez Pfizera i BioNTech, Elżbieta II będzie jedną z pierwszych osób, którym preparat zostanie podany.

Jak podaje New Jork Post, monarchini znalazła się na liście osób największego ryzyka, które zostaną zaszczepione w pierwszej kolejności. Ma to być nie tylko sposób na ochronę Jej Królewskiej Mości, ale też na mobilizację poddanych do szczepień. Czy pójdą za jej przykładem? Zasadne jest pytanie, czy Brytyjczycy w ogóle takiej motywacji potrzebują. Jak bowiem wynika z badań Ipsos, Wyspiarze aż w 85 procentach deklarują chęć poddania się szczepieniu. Dla porównania Polacy są na przedostatniej pozycji (tuż za nami Rosjanie), a zainteresowanie szczepieniem zapowiada jedynie 56 procent rodaków.

RadioZET.pl/NYP/AS