Zamknij

Grażyna Wolszczak wygrała w sądzie ze Skarbem Państwa. Chodziło o smog

Redakcja
25.01.2019 10:40
Grażyna Wolszczak wygrała w sądzie ze Skarbem Państwa. Chodziło o smog
fot. Instagram:@grazyna.wolszczak_official

Grażyna Wolszczak zdecydowała się pozwać Skarb Państwa. Jej zdaniem wszechobecny smog naruszał jej dobra osobiste i ograniczał wolność. Choć dla wielu osób sprawa była kuriozalna, sąd przyznał aktorce rację.

Grażyna Wolszczak to popularna aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Na ekranie zadebiutowała w 1986 roku w „Maskaradzie” Janusza Kijewskiego, jednak widzowie najlepiej pamiętają ją z seriali „Na Wspólnej” i „Pierwsza miłość” oraz ról w takich filmach jak „Gry uliczne” i „Wiedźmin”. W 2018 roku mogliśmy oglądać ją w komedii romantycznej „Podatek od miłości”. Choć w zeszłym roku aktorka obchodziła 60. urodziny, zupełnie nie widać po niej wieku. Zawdzięcza to między innymi aktywności fizycznej. W listopadzie 2018 roku Wolszczak postanowiła pozwać Skarb Państwa właśnie w związku z ograniczaniem jej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu z racji niewystarczających działań na rzecz walki ze smogiem. W czwartek 24 stycznia 2019 roku zapadł wyrok sądu.

SMOGOWA MAPA POLSKI: Jak sprawdzić stan powietrza online?

Grażyna Wolszczak
fot. Instagram:@grazyna.wolszczak_official

Grażyna Wolszczak wygrała w sądzie ze Skarbem Państwa

Zdaniem Grażyny Wolszczak zła jakość powietrza narusza jej prawo do wolności oraz dobra osobiste. Domagała się odszkodowania w wysokości 5 tysięcy złotych, które przeznaczy na cele charytatywne. Według sędzi Barbary Styej-Latały aktorka poniosła szkodę, nawet jeśli zła jakość powietrza nie wywołała u niej problemów zdrowotnych.

– Skarb państwa od 2008 roku podejmował szereg działań w celu poprawy jakości powietrza w Polsce, ale robił to z opóźnieniem lub nieskutecznie. Wniosek jest jednoznaczny: nie zapewniono skutecznej realizacji celów i założeń określonych przez wspomnianą dyrektywę. Ten stan utrzymuje się od lat – oświadczyła sędzia.

Wyrok sądu jest precedensem, z czego doskonale zdaje sobie sprawę Wolszczak. Za przykładem aktorki mogą pójść inni, stawiając Skarb Państwa przed poważnym problemem.

– Okazuje się, że można wygrać, można dochodzić swoich praw i można to robić skutecznie. Miałam lekką nadzieję, ale nie spodziewałam się, że w pełnym zakresie mój pozew zostanie uwzględniony. To precedensowy wyrok. Jestem wzruszona – skomentowała wyrok sądu aktorka.

Wolszczak wygrała w sądzie ze Skarbem Państwa
fot. Instagram:@grazyna.wolszczak_official

Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska, zapowiedział, że resort poprosi sąd o pisemne uzasadnienie wyroku.

NIK: Jakość powietrza w Polsce nie poprawia się

– Ponieważ z ustnym my do końca się nie zgadzamy. Po analizie będziemy podejmować decyzję, czy będzie apelacja składana, czy nie.

Niezależnie od tego, czy apelacja zostanie złożona, Grażyna Wolszczak może mówić o dużym sukcesie.

RadioZET.pl/tvn.24/MF