Zamknij

Gwiazdy komentują uzasadnienie wyroku TK: "Polki nie dadzą sobie tak łatwo zabrać wolności"

27.01.2021 18:56
Ogólnopolski Strajk Kobiet
fot. Jakub Kamiński/ East News

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku, w którym orzekł, że przerywanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z konstytucją. Jak można było się spodziewać, również i tym razem polskie gwiazdy wyraziły swój przeciw wobec decyzji TK. Nie zabrakło mocnych słów.

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę, 27 stycznia uzasadnienie wyroku z października. Według TK aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją.

"Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny" - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Zobacz też: Terlecki o publikacji wyroku TK ws. aborcji. "To będzie gdzieś kwestia stycznia"

Gwiazdy komentują uzasadnienie wyroku TK: "Polki nie dadzą sobie tak łatwo zabrać wolności"

Decyzja TK na jesieni wywołała lawinę protestów w całej Polsce, w których uczestniczyli m.in. zwykli obywatele i gwiazdy. Znani i lubiani również i tym razem nie pozostali obojętni wobec okrutnej decyzji TK. Na profilach społecznościowych gwiazd pojawiają się mocne słowa.

"Dziś polskie kobiety zostały pozbawione podstawowych praw człowieka, a rząd Pis z pełną świadomością skazuje je na tortury - napisała Kasia Tusk na Insta Stories.

Decyzja TK spotkała się również z oburzeniem Kingi Rusin. Dziennikarka w mediach społecznościowych podkreśliła, że Polki nie poddadzą się i będą walczyć.

"27 stycznia - koniec praw kobiet w Polsce? A może początek prawdziwej rewolucji? Polki nie dadzą sobie tak łatwo zabrać wolności i swoich praw! Zapamiętajmy tę datę" - napisała dziennikarka.

Kuba Wojewódzki również pokusił się o komentarz. Na Insta Stories opublikował zdjęcie z jesiennych protestów.  Z kolei Anja Rubik udostępniła  instagramowy post Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Przypomnijmy, że w środę 27 stycznia w wielu miastach Polski zaplanowano spontaniczne manifestacje. W Warszawie protest rozpoczął się o 18. 30 pod budynkiem Trybunału Konstytucyjnego.

RadioZEt.pl