Zamknij

Jacek Poniedziałek przez pandemię nie ma za co żyć. Rozważa zmianę zajęcia

Judyta Wanicka
25.05.2020 14:08
Jacek Poniedziałek ma problemy finansowe przez pandemię
fot. Mateusz Jagielski/East News

Jacek Poniedziałek został pozbawiony pracy przez pandemię koronawirusa. Były gwiazdor "M jak miłość" znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Myśli nawet o chwilowej zmianie zajęcia, by zarobić na utrzymanie. 

Jacek Poniedziałek jest znanym aktorem teatralnym i filmowym. Popularność przyniosły mu role w takich produkcjach jak: "Ja teraz kłamię", "Serce miłości", "Ziarno prawdy", "Sąsiady" czy "Italiani". Widzowie małego ekranu polubili go jako Rafała Lubomskiego w serialu "M jak miłość", byłego partnera Marty Mostowiak, a także za kreacje w "Pakcie", "Drugiej szansie" i "Pod powierzchnią". Poniedziałek jest także bohaterem akcji społecznej przeciw homofobii "Nie wstydź się". W 2005 roku aktor publicznie wyznał, że jest gejem. 

Do tej pory kariera Jacka Poniedziałka rozwijała się znakomicie. Artysta nie mógł narzekać na brak angaży zarówno w kinie, jak i teatrze, gdzie od lat należy do czołówki najbardziej rozchwytywanych aktorów. Sytuacja zmieniła się nagle, gdy w związku z pandemią koronawirusa zamknięto placówki kulturalne i zawieszono zdjęcia do większości produkcji. Poniedziałek, podobnie jak większość artystów, z dnia na dzień znalazł się bez pracy. Sytuacja stała się na tyle trudna, że aktor rozważa chwilową zmianę zajęcia. 

Anna Korcz jest w trudnej sytuacji. "Nie mam za co żyć". Wystąpiła o pomoc do ministerstwa

Jacek Poniedziałek ma problemy finansowe z powodu koronawirusa 

Jacek Poniedziałek od dwóch miesięcy pozostaje bez zarobku. Aktor dostał 5 tysięcy złotych z urzędu pracy ze względu na to, że prowadzi jednoosobową działalność. Zapomoga musi mu jednak wystarczyć aż do jesieni, gdy ruszy sezon teatralny. 

Firma nie ma żadnych kosztów teraz, więc nie zamknę. Ale jak mam przetrwać z tymi pięcioma tysiącami do listopada? – zastanawiał się aktor w rozmowie z Onetem. 

Zdaniem Poniedziałka pieniądze, jakie oferuje Ministerstwo Kultury w ramach pomocy artystom, są śmiesznie małe. 

To, co MKiDN proponuje w programach pomocowych jest żałosne. Zapomoga wynosi 1800 zł. Do tej pory nieźle zarabiałem i żyłem na bardzo przyzwoitym poziomie, dlatego, choć moje zarobki spadły teraz o ponad 90 proc., nie mam tupetu, żeby składać takie wnioski. Zresztą w niczym by mi nie pomogły. Pojedyncza rata kredytu mieszkaniowego znacznie przekracza tę sumę. Poza tym są artyści, którzy naprawdę przymierają głodem, a to jeszcze na razie mi nie grozi – wyznał.  

Obostrzenia związane z pandemią zaczynają powoli się luzować. Odblokowano już działalność restauracji, punktów usługowych i urzędów. Dokładny termin otwarcia teatrów i kin jeszcze nie jest znany, ale wiadomo, że kultura będzie ostatnią gałęzią gospodarki, która wróci do normalnego funkcjonowania.

Najbliższa przyszłość teatrów jest niejasna. Czy będziemy mogli grać tak często, czy widzowie przyjdą do teatru, ile miejsc będą mogli zająć, ile będzie kosztował bilet? Teatry publiczne utrzymują się z dotacji i nie żyją wyłącznie z biletów, ale bez tych wpływów ich budżety się załamią. Jesteśmy branżą, którą najszybciej się zamyka, a najpóźniej otwiera. Zawsze, czy to pandemia, czy żałoba, to my dostajemy najmocniej po tyłku. Pomoc państwa dla artystów jest groteskowa - niepokoi się artysta.

Kiepska sytuacja finansowa zmusza aktora do myślenia o nowym źródle zarobkowania. Jacek Poniedziałek rozważa podjęcie pracy sezonowej jako sprzedawca lodów lub malarz mieszkań. 

Mój znajomy proponuje mi, żebym z nim sprzedawał lody. Mógłbym też malować mieszkania, jak za czasów krakowskiej PWST, ale chyba zmieniły się technologie, więc nie wiem, czy bym się odnalazł w tej niszy - powiedział w rozmowie z Onetem.

Jacek Poniedziałek nie jest jedynym artystą, którego trudna sytuacja skłoniła do zmiany planów zawodowych. Aktor Marcin Januszkiewicz na czas kryzysu zatrudnił się w firmie kurierskiej.

Aktor z "Ojca Mateusza" został kurierem. "Właśnie poszedłem do NORMALNEJ pracy"

Zagłosuj

Zarabiasz w czasie pandemii?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/jw