Zamknij

Jak Harry Potter wpływa na dzieci? Zaskakujące badania

Redakcja
20.11.2017 14:17
Jak Harry Potter wpływa na dzieci? Zaskakujące badania
fot. Archiwum Radia ZET

J. K. Rowling może być z siebie dumna! Okazuje się, że młodzi ludzie, którzy przeczytali książki o Harrym Potterze, są bardziej wrażliwi od rówieśników, którzy nie mieli takiej okazji. Dlaczego?

Zdaniem psychologów młodzież, która przeczytała serie książek o Harrym Potterze, ma pozytywniejsze spojrzenie na grupy mniejszościowe.

Z raportu zatytułowanego „The greatest magic of Harry Potter: Reducing prejudice” wynika, że dzieci, które przeczytały kilka tomów najsłynniejszej sagi J. K. Rowling, są bardziej tolerancyjne wobec osób wykluczonych czy stygmatyzowanych.

Dlaczego tak się dzieje? To proste! Brytyjska autorka umieściła w świecie Harry'ego Pottera wiele osób wykluczonych. Harry jest sierotą, Ron wywodzi się z wielodzietnej, niezamożnej rodziny, Hermiona z kolei jest córką z mugolskiego związku, a uwielbiany przez młodzież Hagrid jest pół-olbrzymem. Co więcej, wielu czarodziejów czystej krwi – np. Draco Malfoy – nie charakteryzuje się dobrocią.

„Zbyt wielką wagę przykładasz i zawsze przykładałeś do tak zwanej czystości krwi! Umyka ci fakt, że nie liczy się to, kim się rodzimy, ale kim się stajemy” – mówił Albus Dumbledore.

Inne badanie, przeprowadzone we Włoszech, wykazało to samo. Uczniowie, którzy emocjonalnie identyfikowali się z Harrym Potterem, bardziej pozytywnie postrzegali mniejszości społeczne.

RadioZET.pl/SI