Zamknij

Katarzyna Warnke popiera wywieszanie flag LGBT na pomnikach. Post wywołał burzę

07.08.2020 13:37
Katarzyna Warnke
fot. Instagram:@kasiawarnke

Katarzyna Warnke zajęła stanowisko w sprawie wywieszania flag LGBT na warszawskich pomnikach. Akcja przybiera na sile. Tęczowe sztandary pojawiły się m.in. na figurze Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu oraz Syrence Warszawskiej. Stołeczna policja zatrzymała pierwszych podejrzanych za - jak to ujęto w oficjalnym komunikacie - "obrazę uczuć religijnych i znieważenie warszawskich pomników". W social mediach trwają zażarte dyskusje o celu akcji i karach dla aktywistów. Głos zabierają również celebryci i znane osoby homoseksualne. 

Katarzyna Warnke jest jedną z gwiazd, które postanowiły odnieść się do akcji z wywieszaniem flag LGBT. Aktorka jest znana z popierania postulatów osób o odmiennej orientacji. Niedawno broniła zbojkotowanej przez TVP reklamy Durexa, w której wystąpiła para gejów. Sama również prezentuje otwarte podejście do sfery seksu i nie boi się przełamywać tabu. Żona Piotra Stramowskigo ma za sobą rozbieraną sesję w "Playboyu". Z okazji Międzynarodowego Dnia Seksu pokazała się w łóżku z mężem i paczka prezerwatyw. Gdy w ostatnich dniach zrobiło się głośno o inicjatywie stołecznych aktywistów LGBT, jako jedna z pierwszych zdecydowała się zabrać głos w sprawie. 

Qczaj zaatakowany w sieci. Zdradził, że chce adoptować dziecko

Katarzyna Warnke broni LGBT i popiera wywieszani flag na pomnikach 

W opublikowanym wpisie Katarzyna Warnke oświadczyła, że nie przeszkadzają jej flagi LGBT na pomnikach. Przeciwnikom przypomniała o symbolice tęczy i jej miejscu w kulturze. 

Chciałam tylko przypomnieć, że tęcza jest symbolem chrześcijańskim, buddyjskim i żydowskim i nie tylko. A także pojawia się na fladze LGBT. W znaczeniach tego symbolu nie ma niczego, co obrażałyby czyjekolwiek uczucia, bo zawsze były to pojęcia z tej pozytywnej strony. Można powiedzieć, że przede wszystkim chodzi o jedność w różnorodności. A więc: „Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”. To jedyne, najważniejsze przykazanie, które mogłoby pomóc w zrozumieniu odmienności i przekroczyć strach - objaśnia aktorka. 

Ja kocham tęczę i tę na niebie (jak chyba my wszyscy) i tę na fladze. I nie przeszkadza mi na żadnym pomniku, bo najpierw jesteś człowiekiem, a potem czymkolwiek innym - napisała, dodając hashtagi "pokój", "równość", "człowiek nie ideologia".

Wpis sprowokował do dyskusji mnóstwo internautów. Część nie zgadzała się z teorią aktorki na temat tęczowej flagi i atakowała za popieranie wandalizmu.

Tęcza chrześcijańska ma 7 kolorów, także proszę o usuniecie tego kłamliwego posta.

Tęcza nie jest niczym złym, natomiast gdy wywiesza się ją po to, by reszcie społeczeństwa udowodnić swoje racje i obrażać ważne dla Polaków miejsca i uroczystości, to już jest przejaw nietolerancji.

Dlaczego mamy szanować tę flagę na pomnikach, skoro oni nie poszanowali tych pomników wchodząc na nie i przywieszając to?

Czemu nie wstawiła Pani foty tęczowej flagi na figurze Chrystusa przy kościele św. Krzyża lub zdjęcia mężczyzny z tęczową flagą, dotykającego się po genitaliach, podczas Marszu Powstania Warszawskiego? Takie zdjęcie bardziej obrazowałoby prawdę: „To jest szturm! To tęcza. To atak! (...) przyrzekamy profanować (...)”.

Katarzyna Warnke odpowiedziała, że tęcza jest dla niej przede wszystkim symbolem równości, a osoby LGBT mają prawo manifestować swoją obecność na takich samych zasadach jak inni. 

To są miejsca i uroczystości WSZYSTKICH POLAKÓW, przypominam - skomentowała wywieszanie flag w przestrzeni publicznej.