Zamknij

Kawałek tortu ze ślubu księżnej Diany trafił na aukcję po 40 latach. Cena powala?

29.07.2021 13:40
Ślub księżnej Diany i księcia Karola
fot. EAST NEWS

Czy ktoś mógłby zapłacić za kawałek tortu sprzed 40 lat? Tak, jeśli pochodzi z takiego wydarzenia, jak wesele księżnej Diany i księcia Karola. Cena słodkiej pamiątki dla wielu może być zaskoczeniem.

Księżna Diana to jedna z najpopularniejszych członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej, a także księżna, którą pokochały miliony fanów na całym świecie. Diana Spencer znalazła się na medialnym świeczniku w 1981 roku, kiedy poślubiła syna Elżbiety II,  księcia Karola. Ich ślub nazywany był wydarzeniem stulecia, a sama księżna szybko zyskała sympatię wielbicieli monarchii. Duża w tym zasługa jej ogromnego zaangażowania w działalność charytatywną i społeczną, w rankingu BBC zajęła 3. miejsce na liście 100 najwybitniejszych Brytyjczyków. Niestety, ogromne zainteresowanie mediów doprowadziła do tragedii. Auto, którym podróżowała mama książąt Harry'ego i Williama, uciekając przed fotoreporterami, rozbiło się, a księżna umarła w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń.

Ślub Karola i Diany był jednym z najważniejszych wydarzeń medialnych w historii, na całym świecie miało oglądać go nawet 750 milionów widzów. Choć małżeństwo nie przetrwało próby czasu, głównie ze względu na głośne romanse księcia, ceremonia nadal wspominana jest jako "bajkowa". Nic dziwnego, że fani monarchii z przyjemnością staliby się posiadaczami pamiątki ze ślubu Diany. Okazuje się, że po 40 latach nawet tak osobliwa pamiątka jak kawałek weselnego tortu może okazać się cenna.

Kawałek tortu ze ślubu księżnej Diany wystawiony na sprzedaż. Przeleżał 40 lat

Rodzina Moyry Smith przez lata przechowywała niezwykły prezent, kawałek weselnego tortu księżnej Diany i księcia Karola.

- Imponujący kawałek tortu, składający się w większości z lukru oraz z marcepanu ozdobionego herbem brytyjskiej rodziny królewskiej został przekazany Moyrze Smith, jednej z pracownic królowej matki, która była zatrudniona w Clarence House - informuje "Daily Mail".

Ważący 80 dekagramów lukrowany eksponat został wykrojony, szczelnie zapakowany i zamrożony na 40 lat. Rodzina Moyry w 2008 roku sprzedała go prywatnemu kolekcjonerowi, który obecnie chce przekazać go kolejnej osobie. Może przy tym zarobić niemałe pieniądze, jeszcze w 2014 roku kawałek tortu został sprzedany za 1375 dolarów, czyli ponad 5 tysięcy złotych. Obecnie jego wartość z pewnością jest wyższa. Dołączono do niego broszurę z porządkiem ślubnej mszy oraz program weselnego śniadania.

- To ciekawa i wyjątkowa pamiątka z królewskiego ślubu, który niezmiennie fascynuje miłośników brytyjskiej rodziny królewskiej na całym świecie - ocenił w rozmowie z "Daily Mail" ekspert zajmujący się wyceną pamiątek po brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Myślicie, że słodka pamiątka jest warta takich pieniędzy?

Tort ślubny księżnej Diany
fot. EAST NEWS