Zamknij

Królowa Elżbieta II abdykuje? Postawiła twarde warunki. "Poruszą niebo i ziemię"

03.11.2021 14:34
Królowa Elżbieta II
fot. OLI SCARFF/AFP/East News

Królowa Elżbieta II zrzeknie się tronu? Zagraniczne media coraz częściej informują o planowanej abdykacji brytyjskiej monarchini. 95-latka miała jednak postawić warunki, które mają spełnić jej bliscy. 

Brytyjska rodzina królewska to już nie tylko monarchia, to niemal zjawisko popkulturowe. Królowa Elżbieta II i jej otoczenie darzeni są ogromnym szacunkiem nie tylko przez Brytyjczyków, ale przez fanów na całym świecie. Media nieustannie obserwują pałac i najważniejszych członków rodziny, a wielbiciele "royalsów" niecierpliwie czekają na nowe informacje z dworu. W ostatnim czasie te dobre ustąpiły miejsca tym, które wywoływały skandale. Mowa tu w dużej mierze o Meghan Markle i księciu Harrym, którzy weszli na wojenną ścieżkę z dworem, wyprowadzając się do USA, a następnie publicznie opowiadając o rzekomej presji i naciskach, które doprowadziły księżną Meghan do myśli samobójczych.

Zdaniem zdecydowanej większości w dobie medialnej nagonki i kryzysów wizerunkowych ostoją brytyjskiej rodziny królewskiej jest nikt inny jak królowa Elżbieta II. 95-letnia władczyni jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii w historii i najdłużej żyjącą głową państwa na świecie. Niestety, w 2021 roku Elżbieta pożegnała męża, książę Filip zmarł 9 kwietnia w imponującym wieku 99 lat. Choć wielbiciele królowej nie wyobrażają sobie monarchii bez jej udziału, nie jest tajemnicą, że ta w ostatnim czasie boryka się z problemami zdrowotnymi. W zagranicznych mediach coraz częściej mówi się o planowanej abdykacji. Czy to możliwe, że brytyjska królowa zrzeknie się tronu?

Królowa Elżbieta II abdykuje? Brytyjska monarchini ma planować zrzeknięcie się tronu

W zeszłym tygodniu w mediach pojawiła się informacja, że Elżbieta II nie weźmie udziału w konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Glasgow. Z racji wieku coraz więcej ról przekazuje swoim potomkom, co nie powinno dziwić. Pojawiły się jednak informacje, że królowa planuje abdykację.

- Wiedziała, że w końcu to się stanie, ale nie ustąpi, dopóki absolutnie nie będzie musiała. Ma plany, by formalnie ustąpić miejsca królowi Karolowi – napisała przemówienie i tak dalej. Rodzina jest gotowa na tę zmianę, gdy tylko ona się pojawi, a Karol i William zapewnili ją, że pozostawią spuściznę w dobrych rękach (...) Ona nie jest kimś, kto naturalnie zacznie zwalniać. Wie, że ludzie chcą ją zobaczyć, wie, że pewne wydarzenia są szczególnie ważne, a jeśli uda jej się to zrobić osobiście, to to zrobi… Naprawdę nienawidzi zawodzić kogokolwiek - czytamy w "New Idea".

Informator magazynu zdradza, że królowa miała postawić warunek swojego odejścia. Zanim zejdzie z tronu, chciałaby, by odpowiednio uczczono 70-lecie jej rządów.

- Zasługuje na to. To było strasznie kilka lat dla królowej i chce zakończyć swoje panowanie na wysokim poziomie, a ludzie wokół niej poruszą niebo i ziemię, aby ją tam zaprowadzić - czytamy.

Abdykacja Elżbiety II byłaby z pewnością wydarzeniem niezwykle smutnym. Jednak gdyby się na to zdecydowała, z całą pewnością żegnałby ją cały świat.