Zamknij

Królowa Elżbieta II ma polskie korzenie. Jest spokrewniona z polskim królem?

01.09.2021 13:58
Królowa Elżbieta II
fot. Jane Barlow/Press Association/East News

Królowa Elżbieta II ma polskie korzenie? Portal zajmujący się tematyką historyczną odkrył, że brytyjska monarchini jest spokrewniona z polskim władcą. Wszystko za sprawą jej ojca Jerzego VI. 

Brytyjska rodzina królewska niezmiennie cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Najbardziej medialna z monarchii ma na swoim koncie wielkie skandale i liczne tajemnice, które nieustannie starają się odkryć media. Obecnie kontrowersyjnych sytuacji nie brakuje, w dużej mierze za sprawą Meghan Markle i księcia Harry'ego, którzy opuścili pałac i nie szczędzą krytyki otoczeniu Elżbiety II. Sama monarchini to jednak dla Brytyjczyków żywa legenda i symbol kraju.

Królowa Elżbieta to bez żadnych wątpliwości ewenement na skalę światową, 95-letnia władczyni nadal imponuje energią i zdaje się oszukiwać czas, być może dlatego, że może liczyć na miłość poddanych. Córka króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon została koronowana w czerwcu 1953 roku i jest najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. Stała się już elementem światowej kultury, mogliśmy oglądać ją na ekranach telewizorów i w kinowych produkcjach. Wydawać by się mogło, że nawet Polacy wiedzą na temat Elżbiety II bardzo wiele. Tymczasem okazuje się, że monarchini ma polskie korzenie i ma być spokrewniona w rodzimym władcą.

Królowa Elżbieta spokrewniona z polskim królem? Brytyjska monarchini ma mieć polskie korzenie

Portal historia.org.pl ustalił, że Królowa Elżbieta II ma polskie korzenie. Babcia Harry'ego i Williama ma być spokrewniona z polskim królem Kazimierzem Jagiellończykiem.

- Jest córką, Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edward Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka - informuje portal.

Wynika z tego, że brytyjska monarchini ma w sobie krew dynastii Jagiellonów, która panowała w naszym kraju w latach 1386-1572. Ciężko nie zgodzić się z opinią, że świat jest wyjątkowo mały.

Królowa Elżbieta II
fot. Rex Features/East News