Zamknij

Królowa Elżbieta II odpowiedziała na list 12-latki z Polski. Monarchini była wzruszona jej obrazem

07.10.2021 10:42
Królowa Elżbieta II
fot. STEVE PARSONS/AFP/East News

Królowa Elżbieta II odpisała na list 12-letniej Polki z zespołem Downa. Dziewczynka zaprezentowała swój autorski obraz, który wzruszył monarchinię. Vanessa Bąkowska pokazała w sieci list, jaki przyszedł do niej z Wielkiej Brytanii.

Królowa Elżbieta II to nie tylko najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i najdłużej żyjącą głową państwa na świecie. Dla Brytyjczyków jest niemal obiektem czci, wiele osób nie wyobraża sobie istnienia kraju bez ukochanej monarchini. Elżbieta stała się także jedną z ikon popkultury, uwielbianą na całym globie. O Elżbiecie pisano piosenki, przedstawiano ją w serialach i filmach animowanych i produkcjach fabularnych. Jest nie tylko opoką brytyjskiej rodziny królewskiej, ale zjawiskiem. Nic dziwnego, że większość fanów oddałoby wiele, by choć korespondować z królową.

Jeśli tylko bardzo mocno się czegoś pragnie, marzenia mogą się spełnić. Doskonałym przykładem jest historia 12-letniej Wanessy Bąkowskiej z miejscowości Lipka. Dziewczynka z zespołem Downa odkryła swoją pasję, którą jest malarstwo. Nie brakuje jej także talentu, który bardzo chciała zaprezentować Elżbiecie II. Jej wielkim marzeniem było podarowanie królowej obrazu swojego autorstwa. Postanowiła napisać do niej list, który z pomocą nauczycielki przetłumaczyła na język angielski. Sama nie spodziewała się, że może otrzymać odpowiedź. Tym większe było jej zdziwienie, gdy dostała list prosto z Wielkiej Brytanii.

Królowa Elżbieta II odpowiedziała na list 12-latki z zespołem Downa. Młoda Polka podarowała monarchini obraz

- Wasza Wysokość. Nazywam się Wanessa. Mam 12 lat. Mieszkam w Polsce, w małej miejscowości Lipka. Mam wspaniałych nauczycieli oraz przyjaciół. Moja mama ma na imię Karolina, tata Rafał, brat Alan a siostra Nutka. Mocno ich kocham. Jestem osobą z niepełnosprawnością i zespołem Downa. Mimo to maluję obrazy. Chciałabym podarować jeden z nich Waszej Wysokości. Tytuł tego obrazu to „Ziemia”. Pozdrawiam z Polski - napisała Wanessa do królowej.

Dziewczynka podzieliła się treścią listu, jaki otrzymała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jej autorką jest służka królowej Elżbiety II, która zapewniała, że głowa brytyjskiej rodziny królewskiej była wzruszona prezentem.

- Droga Wanesso. Królowa poprosiła mnie o napisanie i podziękowanie ci za twój list, piękne zdjęcie i znakomity obraz, który wysłałaś w prezencie Jej Wysokości. Chociaż nie mogła odpisać osobiście, Królowa jest wzruszona, że opowiedziałaś jej o swoim życiu w Polsce i bardzo docenia wysiłek włożony w obraz "Ziemia" (...) Wysyłam najlepsze życzenia na przyszłość - czytamy.

- Jakiś czas temu Wanesska namalował obraz "Ziemia", który pojechał wraz z listem do Królowej Elżbiety. Dzisiaj przyszła odpowiedź - czytamy na Facebooku.

- Nie oczekiwaliśmy odpowiedzi. Nikt nie był na to nastawiony. Ale ku naszemu ogromnemu zdziwieniu w poniedziałek wyciągnęliśmy list ze skrzynki. Bez względu na to, czy odpowiedziała na to dama dworu z polecenia królowej, czy ktoś inny, było to dla nas, a przede wszystkim dla Wanessy, ogromna niespodzianka - skomentowała mama dziewczynki.

Jak widać, nigdy nie należy rezygnować z marzeń.