Zamknij

Królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie do narodu. "Wspólnie walczymy z tą chorobą"

Patrycja Chudolińska
06.04.2020 10:32
Królowa Elżbieta II
fot. BBC/Ferrari Press/East News

Królowa Elżbieta II wygłosiła w niedzielę specjalne orędzie do narodu brytyjskiego. Jest to pierwsze takie przemówienie telewizyjne od ośmiu lat. Monarchini starała się pocieszyć Brytyjczyków i dodać im otuchy w trudnym czasie światowej pandemii.

Królowa Elżbieta II w niedzielę wygłosiła specjalne telewizyjne orędzie. Monarchini oficjalnie skomentowała sytuację związaną z pandemią koronawirusa na świecie. W Wielkiej Brytanii problem ten jest już mocno odczuwalny - zarażonych jest blisko 48 tys. osób, z czego blisko 5 tys. chorych zmarło.

- Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nas wszystkich - rozpoczęła przemówienie królowa Elżbieta II.

Królowa podziękowała przede wszystkim pracownikom służbie zdrowia, którzy codziennie walczą o życie chorych na COVID-19. Doceniła również wysiłek tych, którzy zostają teraz w domach, aby zminimalizować ryzyko kolejnych zarażeń.

- Wspólnie walczymy z tą chorobą i chcę was zapewnić, że jeśli pozostaniemy zjednoczeni i niezachwiani, to uda nam się ją pokonać.

Królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie w związku z koronawirusem

Jej Wysokość wierzy, że już niebawem nadejdą lepsze dni i wszyscy ci, którzy z powodu pandemii koronawirusa muszą pozostać w domach, zobaczą wkrótce członków swoich rodzin oraz przyjaciół.

- Mam nadzieję, że w latach, które nadejdą, wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni. Że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj (...) Uda nam się - i ten sukces będzie należał do każdego z nas. Powinniśmy pocieszać się, że choć mamy jeszcze więcej do przetrzymania, powrócą lepsze dni: znów będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami, znów się spotkamy - zapewniła królowa Elżbieta II.

Do tej pory królowa Elżbieta II wygłaszała specjalne orędzia 4 razy. Ostatnio w roku 2012, gdy świętowała 60-lecie objęcia tronu. Wcześniej przemawiała w telewizji po śmierci królowej matki, Elżbiety, w 2002 roku, po śmierci księżnej Diany w 1997 roku oraz w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

RadioZET.pl/PCh