Zamknij

Królowa Elżbieta to nie tylko "Jej wysokość". Tak zwracają się do niej najbliżsi

01.03.2021 13:38
Królowa Elżbieta II
fot. ANWAR HUSSEIN COLLECTION/SIPA/East News

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Zwykli śmiertelnicy zwracają się do Królowej "Wasza wysokość". Inaczej jest w przypadku bliskich jej osób, którzy mówią do niej zdrobnieniami. Zaskakujące jest to, jak do Elżbiety II zwraca się jej mąż - Książę Filip.

Królowa Elżbieta II jest seniorką rodu Windsorów. W spotkaniach z Królową obowiązuje obszerny kodeks savoir-vivre'u. Podwładni i osoby spoza Rodziny Królewskiej zwracają się do Królowej "Wasza Wysokość". Co innego bliscy Elżbiety, którzy pozwalają sobie na dużo bardziej swobodne określenia.

Zobacz też: Książę Harry zostanie ukarany? Elżbieta II ma sprawić, że pożałuje opuszczenia rodziny

Królowa Elżbieta to nie tylko "Jej wysokość". Tak zwracają się do niej najbliżsi

Magazyn "The Sun" donosił, że Książę Karol, William oraz Harry zwracają się do Królowej "Mamo". Z kolei George oraz Księżniczka Charlotte mówią o Królowej "Gan Gan". Co ciekawe, gdy William był w wieku swoich dzieci, nazywał babcię "Gary", gdyż jako dziecko miał trudności z wypowiedzeniem słowa "Granny". Zabawną historię przytoczył swego czasu "Daily Mail".

William, będąc dzieckiem, przewrócił się w pałacu i zawołał na cały głos: "Gary, Gary".

"Gość, który nadszedł z pomocą, zapytał królowej, kim jest Gary, zakładając, że jest to jeden z członków Rodziny Królewskiej, a w odpowiedzi usłyszał: "To ja jestem Gary" - powiedziała królowa – William nie nauczył się jeszcze mówić słowa babcia”- pisał "Daily Mail".

Spore zaskoczenie budzi słowo używane przez Księcia Filipa, który zwraca się do swojej ukochanej: "Cabbage", co w języku polskim oznacza "kapusta". Określenie to wywodzi się od francuskiego terminu mon petit chou, co znaczy "moja kochana".

Po raz pierwszy to określenie pojawiło się w filmie "The Queen", gdzie Filip powiedział do swojej ukochanej, kładąc się do łóżka: "Przesuń się, Cabbage".

.