Zamknij

Książę Andrzej został oskarżony o gwałt. Śledztwo umorzono

13.10.2021 12:49
książę Andrzej
fot. BBC/Ferrari Press/East News

Książę Andrzej został oskarżony za napaść na tle seksualnym przez Virginię Giuffre Roberts. Syn królowej Elżbiety II może jednak nie stanąć przed sądem. Jak przekazał w swoim komunikacie Scotland Yard, śledztwo w sprawie księcia Andrzeja zostało umorzone. 

W sierpniu  książę Andrzej został oficjalnie oskarżony o napaść na tle seksualnym. Syn królowej Elżbiety II otrzymał pozew cywilny od Virginii Giuffre Roberts, która twierdzi, że mając 17 lat została trzykrotnie wykorzystana seksualnie i zmuszona do współżycia przez księcia Andrzeja. Kobieta domagała się wielomilionowego odszkodowania.

Sprawa Virginii Roberts jest częścią głośnej afery związanej z nieżyjącym już Jeffreyem Epsteinem. Słynny miliarder miał zwabiać ofertami pracy młode kobiety oraz nieletnie dziewczęta, a następnie oferować je swoim wpływowym przyjaciołom. Jednym z nich miał być syn Elżbiety II. Oskarżony brat księcia Karola zaprzeczył, że utrzymywał kontakty seksualne z Virginią Roberts. Zarzuty molestowania wobec 61-latka złożyła jeszcze jedna kobieta, Johanna Sjoberg. Twierdzi ona, że gdy miała 21 lat, książę dotknął jej biustu w posiadłości Epsteina. 

Książę Andrzej oskarżony o gwałt. Umorzono śledztwo ws. syna Elżbiety II

Książę Andrzej został oskarżony o gwałt pierwszego stopnia. Sprawą zajęły się organy ścigania, lecz śledztwo wkrótce zakończono.

Śledztwo zostało zakończone i nie podejmujemy dalszych działań - przekazał stacji CNN Scotland Yard.

Brytyjscy agenci podkreślili w wyjaśnieniu, że sprawę założono w USA, lecz do gwałtu, o który oskarża księcia Virginia Roberts, doszło na terenie Wielkiej Brytanii. Tym samym Roberts może liczyć tylko na pomoc amerykańskich organów ścigania. 

Pałac Buckingham nie ustosunkował się do najnowszego komunikatu ws. księcia Andrzeja. Wcześniej dwór wydał krótkie oświadczenie, w którym zapewnił, że syn Elżbiety II jest niewinny i nie ma związku z głośną seksaferą. Sam Andrzej podkreślał, że nie spotykał się z Virginią Roberts we wskazywanym przez nią okresie. Wówczas brytyjska prasa wyciągnęła zdjęcia z 2001 roku, na których widać Andrzeja z 17-letnią Roberts podczas jednego z przyjęć w Londynie. W następstwie medialnej nagonki brat księcia Karola zrezygnował z pełnienia obowiązków królewskich. 

Rozwód w rodzinie królewskiej. Wnuk Elżbiety II ogłosił koniec małżeństwa

EN_01473332_1220
fot. CHRIS JACKSON/AFP/East News
EN_01215034_0158
fot. Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM/EAST NEWS