Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bitwa o spadek po Krystynie Sienkiewicz. Kuba Sienkiewicz straci dom?

18.02.2019 14:15

Minęły dwa lata od śmierci Krystyny Sienkiewicz, a batalia o spadek po niej nadal się toczy. Lider Elektrycznych Gitar Kuba Sienkiewicz po raz kolejny będzie musiał bronić zapisanego mu majątku?

Bitwa o spadek po Krystynie Sienkiewicz. Kuba Sienkiewicz straci dom? fot. Damian KLAMKA/East News

Krystyna Sienkiewicz była wybitną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, a także piosenkarką i pisarką. Bawiła również widzów w kultowym Kabarecie Starszych Panów. Pamiętamy ją między innymi z ról w „Rzeczpospolitej babskiej”, „Rodzinie Leśniewskich” i „Lekarstwie na miłość”. Za swój wkład w polską kulturę została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2014 roku aktorka doznała udaru mózgu, a rok później wykryto u niej czerniaka oka. W wyniku choroby niemal całkowicie straciła wzrok. W wyniku komplikacji, jakie nastąpiły w związku z infekcją układu oddechowego, artystka zmarła 12 lutego 2017 roku w jednym z warszawskich szpitali. Rodzina, znajomi i wielbiciele pożegnali ją 21 lutego na warszawskich Powązkach. Ceremonia pogrzebowa miała charakter świecki, co było wolą samej aktorki.

Krystyna Sienkiewicz fot. VIPHOTO/East News

Córka Krystyny Sienkiewicz chce podważyć testament?

Choć kwestia spadku po zmarłej artystce wydawała się mało skomplikowana, batalia o jej majątek trwa już dwa lata. W testamencie Krystyna Sienkiewicz przekazała wszystko bratankowi Kubie Sienkiewiczowi, liderowi zespołu Elektryczne gitary, który opiekował się nią, gdy zachorowała. Sienkiewicz otrzymał między innymi dom na warszawskich Bielanach oraz ziemię w Świdrze. Wartość spadku jest niebagatelna, mówi się o kwocie nawet 3 milionów złotych.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

O spadek postanowiła jednak walczyć w sądzie również adoptowana córka aktorki, Julia. Teraz dołączyła do niej również bratanica zmarłej, która przyleciała z Norwegii. Jak zdradziła „Super Expressowi” jedna z osób zeznających w sprawie:

– Na poprzednią rozprawę przyjechała bratanica pani Krystyny – Anna – która mieszka w Norwegii. Kobieta stwierdziła, że skoro Kuba jest bratankiem, a ona bratanicą Sienkiewicz, to jej też należy się majątek po zmarłej.

Dziennik dotarł również do samej Anny, która nie kryła żalu.

– Jest mi przykro. Chciałabym dojść do sedna prawdy, do sprawiedliwości. Jestem bardzo zawiedziona jego postawą. Wprowadził się do domu ze swoją konkubiną jeszcze przed pogrzebem, zablokował konta, dysponuje mieniem. Moim zdaniem jest to działanie bezprawne, samozwańcze.

Jak dotąd strony nie doszły do porozumienia. Termin kolejnej rozprawy sądowej został wyznaczony na 8 marca.

Kuba Sienkiewicz fot. Adam STASKIEWICZ/East News

RadioZET.pl/se/pl/MF

Oceń
Tagi