Zamknij

Magda Mołek o edukacji seksualnej w Polsce: "Jest tylko edukacja kościelna"

22.02.2021 13:48
Magda Mołek
fot. Artur Zawadzki/ Reporter/ East News

Magda Mołek i edukatorka seksualna Joanna Keszka stworzyły podcasty, w których opowiadają o kobiecej seksualności. W rozmowie z naTemat.pl Mołek zdradziła m.in. dlaczego zdecydowała się zrealizować taki format. Nie zabrakło też mocnych słów na temat braku edukacji seksualnej w Polsce.

Magda Mołek i edukatorka seksualna Joanna Keszka stworzyły podcasty, w których opowiadają o kobiecej seksualności. W rozmowie z naTemat.pl Mołek zdradziła, dlaczego zdecydowała się na tego typu format. Padły też mocne słowa o braku edukacji seksualnej w Polsce.

Zobacz też: Magda Mołek odniosła się do hejterskich komentarzy. Poszło o protest Media bez wyboru

Magda Mołek o edukacji seksualnej w Polsce: "Jest tylko edukacja kościelna"

"Stwierdziłyśmy z Joanną, że w polskiej przestrzeni medialnej brakuje miejsca, w którym mówi się o kobiecej seksualności w sposób otwarty, bezpruderyjny i pozytywny, bez straszenia oraz grożenia seksem. W myśl nauki Kościoła, reguł patriarchatu i nieświadomych dorosłych następne pokolenia dziewczyn myślą tylko o "złapaniu męża". Nikt nie uczy nas wolności wyboru, stawiania własnych potrzeb na pierwszym miejscu (...) w Polsce edukacja seksualna praktycznie nie istnieje, jest tylko edukacja kościelna" - powiedziała Magda Mołek w rozmowie z naTemat.pl

Dziennikarka podkreśliła, że w Polsce panuje przekonanie, że kobiecie "nie wypada" prowadzić bogatego życia seksualnego.

"Bo wtedy jest kim? Dzi*ką. Patriarchat z automatu dzieli nas na święte - czyli te, które mają mężów i dzieci, ale nie mają seksu oraz owe dziwki, czytaj: dziewczyny, które nie ułożyły sobie życia zgodnie ze konserwatywnymi normami, bo kochają swoją wolność i seks" - wyjaśniła.

Mołek ubolewa nad tym, że edukacja seksualna w Polsce bardzo kuleje, jednak ma nadzieję, że za jakiś czas o seksie będzie się mówić otwarcie i normalnie, tak jak jest to za granicą.

"Nadejdzie dzień, w którym telewizja publiczna - znów będąca publiczną, a nie narodową - zacznie emitować programy o edukacji seksualnej, podobnie jak robią to BBC i stacje skandynawskie. Na razie sytuacja wygląda bardzo źle" -podkreśliła dziennikarka.