Zamknij

Małgorzata Rozenek ostro o zakazie aborcji. Pokazała środkowy palec

Patrycja Chudolińska
15.04.2020 10:59
Małgorzata Rozenek
fot. Instagram/@m_rozenek

Małgorzata Rozenek postanowiła okazać swój sprzeciw wobec projektu o zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych. Gwiazda zamieściła obszerny wpis, w którym tłumaczy swoją postawę.

Małgorzata Rozenek dołączyła do grona gwiazd, które sprzeciwiają się projektowi Kai Godek. Działaczka pro-life walczy o to, by obowiązujące przepisy antyaborcyjne zostały zaostrzone. Złożony do Sejmu projekt obywatelski zakłada usunięcie jednej z legalnych przesłanek przerywania ciąży - konkretnie przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Obecnie "przesłanka eugeniczna" jest przyczyną niemal 98 proc. legalnych aborcji w naszym kraju.

Podobne projekty regularnie pojawiają się w Sejmie. Kobiety z całej Polski angażują się w protesty, by nie dopuścić do zaostrzenia prawa i ograniczania swojej wolności. Tym razem, ze względu na pandemię koronawirusa, gromadzenie się w jednym miejscu jest niemożliwe. Protest przeniesiono do internetu.

Małgorzata Rozenek angażuje się w protest przeciwko ustawie o zakazie aborcji

W walkę z projektem zaangażowało się wiele gwiazd, m.in. Dawid Podsiadło, Maja Ostaszewska, Julia Wieniawa, Martyna Wojciechowska, Kuba Wojewódzki czy Krzysztof Zalewski. Zdjęcie z symbolem protestu - czerwonym piorunem - opublikowała na swoim profilu na Instagramie.

- W tym trudnym czasie kwarantanny, w czasie gdy wszyscy z pokorą staramy się wypełnić niełatwe, rządowe zarządzenia. W czasie kiedy próbujemy żyć pogodnie w pandemicznym czasach, a codziennie jesteśmy świadkami łamania przez władzę nałożonych przez władze obostrzeń, zostajemy jeszcze zmuszeni do stawania po stronie praw kobiet, tak, jakbyśmy mieli za mało kłopotów, zmartwień i trosk, ale trzeba to zrobić. Trzeba głośno powiedzieć "nie". Jutro Sejm ma się zająć projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji (również w przypadku ciąży będącej wynikiem gwałtu, ciężkich uniemożliwiających życie wad wrodzonych płodu czy ciąży zagrażającej życiu matki). Projekt ustawy autorstwa Kai Godek i ORDO IURIS ma być czytany i głosowany w czasach, w których rządzący powinni zajmować się upadającymi firmami, kurczącymi się miejscami pracy i dostępem do leczenia. Jako mama trójki dzieci poczętych dzięki metodzie in vitro, nie jest mi z aborcją po drodze. Moje życiowe doświadczenia zawiodły mnie dokładnie na drugą stronę tych dylematów, ale moje doświadczenie, życie, przekonanie, nie może być wykładnią dla wszystkich. Każdy z nas ma inną, ale tak samo ważną drogę. Każdy z nas ma prawo do podejmowania swoich decyzji w zaciszu swojego sumienia. Każdy z nas ma prawo do decydowania o sobie i każdy z nas ponosi konsekwencje swoich wyborów. Nie pozwólcie sobie tego odebrać. Być może rządzącym chodzi o to, że wraz z zakazem zgromadzeń, zabrano nam prawo do wyjścia na ulicę i protestowania. Być może chodzi o to, żeby dać pod stołem demokracji prezent Kościołowi? Powiedz "nie"! Nie zgadzaj się na decydowanie o Tobie fundamentalistom, zrób to dla wszystkich kobiet w Polsce - apeluje Małgorzata Rozenek.

Do wpisu Małgosia dołączyła galerię kilku zdjęć, z czego na ostatnim pokazuje wyprostowany środkowy palec. Protest celebrytki spotkał się z różnymi reakcjami. Większa część obserwatorów popiera działania Rozenek, jednak znajdą się też i tacy, którzy krytykują przyszłą mamę za jej poglądy. "Perfekcyjna" nie daje się jednak sprowokować i twardo broni swojego zdania.

RadioZET.pl/PCh