Zamknij

Małgorzata Trzaskowska i Agata Duda: która zostanie nową Pierwszą Damą? Porównanie

10.07.2020 23:13
Trzaskowska i Kornhauser-Duda
fot. Jacek Domiński/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS

Małgorzata Trzaskowska i Agata Duda: kim są zawodowo i prywatnie? Wykształcenie, wzrost, styl, ciekawe fakty - oto nasze porównanie kandydatek na kolejną Pierwszą Damę.

Małgorzata Trzaskowska czy Agata Duda? Która z tych dwóch kobiet zostanie kolejną Pierwszą Damą RP? Przekonamy się o tym już wkrótce. Jakie są prywatnie i zawodowo? Skąd pochodzą, jakie jest ich wykształcenie? Oto nasze małe porównanie obydwu kandydatek, a - mówiąc precyzyjniej: obecnej Pierwszej Damy i kandydatki do tego miana.

Agata Kornhauser-Duda to osoba, którą przez ostatnich pięć lat mieliśmy już okazję całkiem dobrze poznać (a może przeciwnie - tylko na tyle, na ile pozwoliła jej aktywność?). Choć jej styl ubioru jest nienaganny i bardzo pozytywnie komentowany przez Polki i Polaków (a doceniany nawet przez zagranicznych projektantów, jak choćby Christian Paul :) ), to jednak wiele osób jest zdania, że obecna Pierwsza Dama RP przez swoją "kadencję" w bardzo małym stopniu angażowała się w działalność, którą zwyczajowo wykonuje żona prezydenta: działalność charytatywna, wsparcie instytucji kultury, wspieranie zadań związanych z ochroną kobiet i równouprawnieniem, czy też różnoraka aktywność społeczna. W tych obszarach Pierwsza Dama RP zdawała się jednak niezbyt zabierać głos.

Podobnie sporo krytyki spadło na nią przy okazji strajku nauczycieli. Agata Kornhauser-Duda, będąc z zawodu nauczycielką, nawet w tak bliskiej sobie sprawie nie zabrała głosu.

Kim jest z kolei Małgorzata Trzaskowska? Siłą rzeczy znamy ją znacznie mniej, a ona sama niezbyt chętnie zabiera głos w mediach. Jednak przez całą kampanię bardzo aktywnie wspiera swojego męża, Rafała Trzaskowskiego, w walce o fotel prezydencki. Do tej pory oceniana jest przede wszystkim jako bardzo sympatyczna kobieta, która ma wiele pomysłów na to, jak powinna działać żona prezydenta. Chce być rzeczniczką kobiet - jak to sama ujęła. Jednym z jej pomysłów jest dodatek do emerytury, przysługujący każdej kobiecie za urodzenie i wychowanie dziecka. Czy Trzaskowska będzie miała okazję swoje pomysły wcielać w życie?

Małgorzata Trzaskowska i Agata Duda: wykształcenie i zawód

Agata Kornhauser-Duda  jest absolwentką I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Ukończyła filologię germańską na UJ. Pracowała w prywatnej firmie, następnie jako nauczycielka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Żona Rafała Trzaskowskiego ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie. Od 2007 pracowała w warszawskim urzędzie miejskim - najpierw zajmując się promocją miasta, a następnie pracując w biurze rozwoju gospodarczego. Z posady zrezygnowała na krótko po objęciu przez jej męże funkcji prezydenta Warszawy.

Małgorzata Trzaskowska i Agata Duda: Instagram i inne social media

Obydwie panie mają konta na Instagramie - i każda z nich założyła swoje całkiem niedawno. Małgorzata Trzaskowska obecna jest tam po prostu jako Gosia Trzaskowska, natomiast Agata Kornhauser-Duda - Pierwsza Dama AKD. Żona kandydata KO przyznała, że decyzja o jej pojawieniu się w social mediach wynikała po prostu z chęci pokazania się Polakom.

"Dzień dobry, cześć. Małgorzata Trzaskowska" - bez zbędnego patosu wita się na Instagramie. "W ostatnich tygodniach wspólnie z mężem zdecydowaliśmy, że Rafał będzie kandydował na Prezydenta RP. Uznałam więc, że i ja powinnam dać się Wam poznać. Mówić o tym, co jest dla mnie ważne jako kobiety, matki, żony, zaangażowanej obywatelki" - napisała Trzaskowska przy swoim pierwszym instagramowym zdjęciu.

Instagram Gosi Trzaskowskiej pełen jest prywatnych zdjęć Trzaskowskich, jak też fotek z kampanii wyborczej i spotkań, które podczas tej kampanii odbywała żona kandydata KO. Z całokształtu wnioskujemy, że mamy do czynienia z ciepłą, naturalną i "swoją" osobą.

Trzaskowska ma też swój profil na Facebooku.

Zgoła odmiennie prezentuje się instagramowe konto Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsze zdjęcie, ukazuje moment kiedy Andrzej Duda przenosi ją przez próg Pałacu Prezydenckiego. kolejne zdjęcia prezentują dorobek Pierwszej Damy. Wiele wpisów jest pisanych w trzeciej osobie, stąd wiemy, że jest to typowe konto oficjalne, prezentujące życie żony prezydenta. Niestety, zasadnicze i suche opisy sytuacji, zamiast zwracania się bezpośrednio do internauty, zdaniem niektórych świadczą o tym, że konto Pierwszej Damy powstało jedynie dla ocieplenia wizerunku.

Małgorzata Trzaskowska i Agata Kornhauser-Duda: wiek, pochodzenie, rodzina

Agata Kornhauser-Duda urodziła się 2 kwietnia 1972 roku (48 lat) w Krakowie. Jest córką Juliana Kornhausera, pisarza, krytyka i tłumacza literackiego, i Alicji Wojny-Kornhauser, z wykształcenia polonistki. Jej młodszym bratem jest Jakub Kornhauser, literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz i poeta. 21 grudnia 1994 wyszła za mąż za Andrzeja Dudę. W 1995 roku urodziła się ich córka - Kinga.

Małgorzata Trzaskowska pochodzi z Rybnika, gdzie mieszka cała jej rodzina. Stamtąd przeprowadziła się do Warszawy - przyjechała tu znając już Rafała Trzaskowskiego. Jak zdradziła w jednym z wywiadów, przez cale studia podróżowali do siebie pociągami. Pobrali się w 2002 roku.

Trzaskowscy mają dwójkę dzieci: córkę Aleksandrę, urodzoną w 2004 roku, oraz syna Stanisława (ur. 2009 rok).

Małgorzata Trzaskowska i Agata Kornhauser-Duda: styl ubioru

Obydwie Panie zdają się reprezentować całkiem odmienny gust, jeśli chodzi o ubiór. Agatę Dudę obserwujemy już jako Pierwszą Damę RP, zatem zwykle widzimy ją w bardzo eleganckim, formalnym stroju. Z kolei Małgorzata Trzaskowska jawi się nam bardziej jako "swoja dziewczyna", która ceni bardziej nieformalny styl i wygodną elegancję. Podczas spotkań i w trakcie wieców wyborczych widzimy ją często w spodniach, zestawionych z prostą bluzką i klasycznym żakietem.

Agata Duda zwykle ma na sobie sukienkę z oryginalnymi ozdobami, lub kostium. Stawia na żywe barwy. Jej ubiór uznawany jest przez wielu Polaków za bardzo ciekawy. Nie sposób się z tym nie zgodzić - jak Pierwsza Dama musi prezentować klasę i elegancję, szczególnie mając na uwadze zalecenia protokołu dyplomatycznego.

Małgorzata Trzaskowska i Agata Kornhauser-Duda: ciekawostki

Agata Kornhauser-Duda ma 179 centymetrów wzrostu - jest trzy centymetry niższa od męża. Jak zdradziła w jednym z wywiadów, Andrzej Duda nie od razu się jej spodobał. Starał się o jej względu już w klasie maturalnej, jednak dopiero na studiach zgodziła się wreszcie z nim spotkać.

Małgorzata Trzaskowska ma siostrę bliźniaczkę. Rafała Trzaskowskiego poznała mając 19 lat. Kiedy pierwszy raz zobaczyła do na żywo, pomyślała, że to będzie jej mąż. I tak się stało. Wraz z mężem świętowali w trakcie kampanii 18. rocznicę ślubu.

RadioZET.pl/AS